Nasze Kielce mają dużą szansę na wygraną tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Trzeba się bardzo postarać, ponieważ inne miasta też powalczą o tę prestiżową nagrodę. Wygra kandydatura, która będzie najbardziej interesująca i najlepiej przygotowana. Oprócz tego, że jest to szansa na olbrzymi rozgłos o mieście, z czym wiąże się organizacja wielu dużych imprez, jest do wygrania całkiem spora suma, bo 1,5 mln euro na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, po to by przyciągnąć międzynarodową publiczność. A to wszystko dzięki Unii Europejskiej, która dba o całą oprawę konkursu.
- Wybrany ośrodek przez dwanaście miesięcy przedstawia swoje dziedzictwo historyczne. Miasta i regiony organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania artystyczne reklamujące miasto i region. Oczywiście z takim samym nastawieniem rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem naszej kandydatury. Kielce to interesujące miasto, które ma wiele do zaprezentowania pod względem kultury. Chcemy się tym pochwalić, ale też oczywiście przedstawić nowe propozycje - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Sama obecność w gronie miast, które aplikują w konkursie jest promocją lokalnej kultury i instytucji, które ją propagują. - Celem jest jednak zdobycie tytułu, co niosłoby za sobą inwestycje w kulturę i ludzi kultury, a jednocześnie pozwoliłoby ściągnąć publiczność, turystów i generować rozwój także w innych obszarach społecznych i ekonomicznych. Proces ten obserwowaliśmy na przykładzie miast podobnych do Kielc, a które takim tytułem już mogą się poszczycić - podkreśla Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.
Polecany artykuł:
- Podjęliśmy wysiłek startu w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bo dostrzegamy doniosłość dziedzictwa kultury Kielc i regionu świętokrzyskiego, w tym reprezentowanych uniwersalnych wartości europejskich, unikatowej specyfiki i znaczenia współczesnego życia kulturalno-artystycznego. Upatrując ogromnej szansy w możliwości aktywizacji społeczno-kulturalnej, artystycznej, zmiany postrzegania Kielc i Świętokrzyskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, już teraz zapraszamy do współpracy instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i firmy, dla których siła kreacji stanowi koło zamachowe działalności - podkreśla dr Maciej Zdanowicz, prodziekan ds. kształcenia i współpracy z zagranicą Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który został koordynatorem projektu.