Druga fala koronawirusa? Nie lekceważ GRYPY! Lekarze apelują: ZASZCZEP SIĘ!

i

Autor: Tumisu/Pixabay Druga fala koronawirusa? Nie lekceważ GRYPY! Lekarze apelują: ZASZCZEP SIĘ!

Druga fala koronawirusa? Nie lekceważ GRYPY! Lekarze apelują: ZASZCZEP SIĘ!

2020-08-12 18:00

Epidemia koronawirusa w Polsce nie ustaje, 12 sierpnia w całym kraju potwierdzono aż 715 przypadków. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się jesień, a jak wiadomo jest to okres, kiedy wyjątkowo groźny staje się inny, bardzo znany, wirus. Lekarze z Kliniki Chorób Zakaźnych w Kielcach apelują: zaszczepcie się na grypę!

Lekarze z Kielc nie mają wątpliwości - w okresie epidemii koronawirusa, gdy wciąż wzrasta liczba zakażeń SARS- CoV–2, dodatkowe zabezpieczenie dróg oddechowych przed niebezpiecznym dla płuc wirusem jest konieczne. Rozwiązaniem jest skuteczna na tegoroczne szczepy grypy szczepionką, na którą jednak trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Kieleccy lekarze mimo to nie mają wątpliwości. Szczepionka może nie tylko zapobiec zmasowanej fali zachorowań na grypę jesienią, może też bezpośrednio przyczynić się do walki z koronawirusem.

- W praktyce oznacza to, że osoby, które przechorowały zwykłe przeziębienie (powodowane przez „stare” koronawirusy) lub mają odporność poszczepienną na grypę, trudniej ulegną zakażeniu innymi wirusami, a jeśli do tego dojdzie, to może być lżejszy przebieg kliniczny infekcji - wyjaśnia dr Dorota Zarębska-Michaluk, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Grypa 2020: Kto powinien się zaszczepić?

W minionych latach przeciwko grypie zaszczepiło się tylko 4 procent populacji. Lekarze ze szpitala na kieleckim Czarnowie liczą na to, że w związku z koronawirusem w tym roku liczba ta się zwiększy. Dorota Zarębska-Michaluk podkreśla, że zwłaszcza następujące osoby powinny na jesieni zaszczepić się na grypę:

  • ludzie starsi,
  • osoby znajdujące się w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji dróg oddechowych,
  • kobiety w ciąży (szczepionka jest bezpieczna, ponieważ w swoim składzie zawiera zabite fragmenty wirusa),
  • dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia.

Obowiązkowo szczepienia powinny objąć:

  • personel medyczny,
  • nauczycieli i opiekunów w przedszkolach, żłobkach,
  • inne grupy zawodowe, które mają kontakt z dużą liczbą osób.

- W sytuacji, kiedy wszyscy czekamy na szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, nierozsądne, łagodnie rzecz ujmując, byłoby nieskorzystanie ze szczepień, którymi już dysponujemy - podsumowuje dr Zarębska-Michaluk.

Sonda
Ten z apteki lub ten laboratoryjny?
Trwa wielki remont w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki