Pomnik Jana Pawła II w Świebodzicach
Naszą listę otwiera potężny pomnik papieża Jana Pawła II ze Świebodzic (woj. dolnośląskie). Olbrzymia sylwetka papieża sprawia, że pomnik przypomina raczej kulturystę niż głowę kościoła. Podobnie jak niszczejąca już figura Jana Pawła II z Częstochowy wykuty wizerunek papieża bywał porównywany do... Mariusza Pudzianowskiego. Dostrzegacie podobieństwo?
Golgota w Kałkowie
Wprawdzie nie jest to pomnik, tylko osobliwy budynek, ale całe Sanktuarium w Kałkowie to prawdziwa osobliwość! To wierna kopia groty w Lourdes, miejsca objawień maryjnych. Nieopodal znajduje się małe zoo oraz droga krzyżowa z figurami naturalnej wielkości. Największą "sławę" Kałkowa przedstawimy jednak na następnym slajdzie!
Pomnik Tupolewa w Kałkowie
Zapowiadany pomnik Tupolewa w Kałkowie jest znany na całą Polskę! Samolot przypomina naturalnej wielkości awionetkę, umieszczono go tam ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, przede wszystkim Pary Prezydenckiej. Pomnik, choć dość topornie wykonany, odwzorowuje pewne szczegóły, m.in. posiada koła i wolant w kokpicie. Dodatkowo wewnątrz znajduje się... słoik z ziemią z miejsca tragedii.
Papież, Chrystus i Orzeł
Takie zestawienie na pierwszy rzut oka wygląda niedorzecznie, ale kryje się za tym symbolika. To piąta stacja drogi krzyżowej Golgoty Beskidów, Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi. Jan Paweł II wciela się tutaj w rolę biblijnego Szymona. Tylko co tam robi orzeł?
Pomnik papieża z głazem
Najnowsza rzeźba w naszej galerii, której powstanie wzbudziło spore kontrowersje. To słynny pomnik Jana Pawła II na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie, wokół którego zrobił się szum za sprawą głazu, który w swych dłoniach niczym antyczny heros, dzierży papież. Autorem pracy zatytułowanej "Zatrute źródło" jest Jerzy Kalina. Wizerunek ciskającego olbrzymi kamień papieża doczekał się licznych, nierzadko nienachalnie śmiesznych, przeróbek.
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku
Kolejna pozycja w zestawieniu, którą zaprojektował Jerzy Kalina. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku powstał przed dwoma laty, a specyficzna forma podestu do samolotu sprawiła, że tylko w ciągu roku od powstania monumentu policja i straż miejska interweniowały aż 30 razy!
Największa na świecie figura Jana Pawła II
Największy na świecie pomnik naszego, nomen omen, wielkiego rodaka powstał w Częstochowie, z inicjatywy Leszka Łysonia, byłego prezesa tamtejszego Parku Miniatur. Przedsiębiorca był zdania, że życie jego małego synka uratował cud za sprawą Jana Pawła II i - jak przyznał przed laty w rozmowie z Super Expressem - w podzięce postawił w Częstochowie największą statuę Ojca Świętego na świecie. Obecnie park jest zamknięty, a olbrzymia figura niedostępna dla zwiedzających.
Pomnik radzieckiego żołnierza
Ciekawym reliktem po sołdatach radzieckich i rosyjskich jest pomnik żołnierza w Kęszycy Leśnej. Olbrzymia czołgająca się figura niezbyt dobrze zniosła upływ czasu, choć mieszkańcy dzisiaj pałają sympatią do nieco szkaradnego wizerunku radzieckiego żołnierza, niedawno sprzeciwili się jego usunięciu.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie
Pomnik uroczyście odsłonięto 1 maja 1974, monument nawiązuje do walk toczonych na Rzeszowszczyźnie. W 2017 debatowano nad jego wyburzeniem, co miałoby się wiązać z dekomunizacją. Ostatecznie pomnik nadal ozdabia Rzeszów, choć wśród wielu osób budzi spore kontrowersje za sprawą... anatomicznych skojarzeń.
Pomnik psa Dżoka
Stojący w Krakowie pomnik nawiązuje do łamiącej serce historii wiernego psa, który po śmierci właściciela przez rok czekał na pana w miejscu, gdzie ten nagle zmarł na zawał. Mieszkańcy dokarmiali czworonoga, ostatecznie zwierzak zmarł pod kołami pociągu. A pomnik? Trudno nie odnieść wrażenia, że olbrzymie dłonie niemal osaczają psa. Z drugiej strony mogą również wyglądać jak odnóża pająka, co niezbyt pasuje do opowieści o psu o wielkim sercu.