Choć może to być dla wielu zaskakujące, trzeba na początku szczerze przyznać, że współcześni ludzie radzą sobie dużo gorzej z odmierzaniem czasu niż przedstawiciele kultur z przeszłości! Pierwotne społeczeństwa sposoby odmierzania czasu dostosowywały do pory roku i dziennych aktywności tak, aby możliwie jak najdłużej wykorzystać godziny pełne słońca i jednocześnie solidnie wyspać się po zmroku. Również antyczne cywilizacje miały swoje sposoby na precyzyjne odmierzanie czasu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co z rozbudową Hali Legionów? Czy wiceminister Anna Krupka działa NA NIEKORZYŚĆ Kielc?
Rzymianie wykorzystywali zegary wodne, które miały różne skale w zależności od miesiąca. W związku z tym trzecia godzina po świcie na terenie Rzymu w przesilenie zimowe zaczynała się 9:02 czasu słonecznego i trwała 44 minuty, podczas gdy ta sama trzecia godzina po świcie w dniu przesilenia letniego rozpoczynała się o 6:58, lecz trwała aż 75 minut. Aktualnie obowiązujący sposób liczenia czasu ze stałymi, trwającymi 60 minut godzinami, został wprowadzony od XIV wieku. Wówczas okazało się, że zimą dzień staje się zbyt krótki, a pierwsze godziny po świcie zwyczajnie przesypiamy.
Na ten problem zwrócił uwagę Benjamin Franklin, który był nie tylko Ojcem Założycielem USA, ale przede wszystkim wybitnym uczonym-samoukiem. Franklin jednak nie był autorem koncepcji o przestawianiu zegarków, lecz stwierdził, że w okresie zimowym ludzie powinni po prostu wcześniej wstawać. Jego pomysł został uznany za anegdotę, ponieważ wymowa artykułu, w którym zaproponował to rozwiązanie, była humorystyczna.
ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu 2021. Już w ten weekend zmiana czasu na letni [27-28.03.2021]
Do wcielenia pomysłu w życie przyczyniła się I wojna światowa. Dowództwo niemieckiego wojska przekonało się, że po przekręceniu zegarków o godzinę, można wcześniej rozpocząć działania na froncie. 30 kwietnia 1916 na terenie Rzeszy oraz Austro-Węgier, a także na okupowanych ziemiach Polski i Bałkanów czas przesunięto o godzinę do przodu. W efekcie 1 maja rozpoczął się tak naprawdę 30 kwietnia o godzinie 23:00, a tym samym dzień 30 września skończył się o godzinie 1:00 w nocy. W 1917 roku zmiana nastąpiła w nocy z 15 na 16 kwietnia (z niedzieli na poniedziałek); wskazówki zegarów przesunięto z godziny drugiej na trzecią. Czas letni obowiązywał do nocy z 16 na 17 września. Identyczne rozwiązanie zastosowano w 1918 roku.
Zmiana czasu na letni a koronawirus. Kiedy zmiany czasu nie będzie?
Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski pozytywnie zaopiniował odejście od zmiany czasu. Wiele wskazywało na to, że w tym roku do zmiany czasu miało dojść po raz ostatni, choć finalnie nie wiadomo czy w Europie odejdziemy od zmieniania czasu na letni. Z powodu pandemii koronawirusa w ogóle nie dyskutowano na ten temat.