To już oficjalnie! Geopark Świętokrzyski uzyskał status światowego geoparku UNESCO. Chodzi o więcej niż 500 km kwadratowych powierzchni na terenie 5 gmin, a także mnóstwo turystycznych atrakcji. Geopark jest położony w zachodniej części Gór Świętokrzyskich, nasza atrakcja turystyczna dołączyła do ponad 160 innych na terenie całej planety. Jak podkreślają Michał Poros z geoparku, a także prezydent Kielc Bogdan Wenta, to historyczny moment.
- Geopark Świętokrzyski uzyskał oficjalnie status Światowego Geoparku UNESCO. To wielkie wyróżnienie, historyczny moment dla całego naszego regionu. Do światowej sieci UNESCO dołączamy najpierw na okres czterech lat. Dołożymy wszelkich starań, by wspólnie dobrze wykorzystać ten czas w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami. W ten sposób potwierdzimy, że decyzja o przyznaniu certyfikatu była trafna i zasłużona - zapowiada Bogdan Wenta.
Co stanowi o wyjątkowości naszego geoparku? Tę kwestię chyba najlepiej wyjaśni samo UNESCO.
- Wyjątkowość Geoparku Świętokrzyskiego wynika z niezwykłej w skali międzynarodowej różnorodności geologicznej, która współistnieje z bogactwem przyrodniczym i dziedzictwem kulturowym. Dzięki swojemu unikalnemu ukształtowaniu, obszar Gór Świętokrzyskich, a w tym Geoparku Świętokrzyskiego, jest bardzo istotnym obiektem dla badań nad geologiczną przeszłością Europy. Znajdując się bowiem w strefie tzw. Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego (TESZ), czyli obszaru granicznego między trzema platformami geologicznymi naszego kontynentu, stanowią jedyny jego obszar, gdzie na powierzchni są odsłonięte skały osadowe pochodzące ze wszystkich okresów historii Ziemi od kambru do czwartorzędu - podkreślają specjaliści z Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
To jednak nie wszystko. Geopark Świętokrzyski słynie również z takich aspektów jak: przyroda ożywiona, krajobraz, dziedzictwo kulturowe, a także aktywność społeczności lokalnej związana z kultywowaniem dawnych tradycji i obyczajów oraz działalnością w zakresie edukacji i turystyki.
CZYTAJ TEŻ: HIT! Urząd Miasta Kielce jak Wodociągi Kieleckie! "W sposób wzorowy, a nawet wzorcowy realizujemy zadania..."
- Miejsce na liście UNESCO z pewnością przyczyni się, do tego, że nasze unikatowe miejsca jeszcze zyskają na wartości. Cieszę się, że między innymi Rezerwat Moczydło czy Chelosiowa Jama są produktami, które zainteresowały władze UNESCO - mówi Zbigniew Piątek, wójt Gminy Piekoszów.