W poniedziałek (24.10.22) odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Samorządy w całej Polsce mają wyjątkowo trudny maraton: pandemię, inflację i wojnę. Dlatego władze Kielc przedstawiły plan oszczędnościowy, który docelowo ma zaoszczędzić w miejskiej kasie 500 tysięcy złotych do końca roku. Jednocześnie prezydent zdradził, że już teraz miasto w skali dwóch lat (2022 - 2023) szacuje ubytek w dochodach na poziomie 132 milionów złotych. To ze względu na spadek udziałów z PIT i CIT, i utraty subwencji rozwojowej na rok przyszły.
Oszczędzanie w Kielcach. Ciemność, cisza i chłód. Zgasną parki, szkoły, ratusz, dworce i ulice. A Sylwestra nie będzie
Do tej pory większość miast stawia na podobne rozwiązania i Kielce nie są wyjątkiem. Miejskie placówki oświatowe, kulturalne i sportowe zgaszą światła i ograniczą ogrzewanie do 20 stopni Celsjusza w pomieszczeniach biurowych - to dotyczy także szkół. - Program oszczędzania energii w szkołach został opracowany w taki sposób, aby nie pogorszył się komfort uczniów. Nie ma mowy o działaniach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich bezpieczeństwo i zdrowie – zapewnił jednocześnie wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki. Już tylko te kroki mają zaoszczędzić 300 tysięcy złotych. A to nie koniec. Zgaśnie budynek Ratusza, oświetlenie przystanku autobusowego na ul. Strycharskiej zredukowano do 50 proc., tak samo na Dworcu Autobusowym.
- Wprowadzona została redukcja oświetlenia peronów zewnętrznych po zmierzchu o 50 proc., natomiast od godz. 1 do 4 w nocy o 30 proc. Podobne redukcje zostały wprowadzone w niektórych przestrzeniach wewnątrz dworca, przy uwzględnieniu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa pasażerom. Te same działania dotyczą minidworców i punktów obsługi Zarządu Transportu Miejskiego – wylicza wiceprezydent Agata Wojda.
Świetlna redukcja tyczy się też parków miejskich: w godzinach od 23 do 5 rano wyłączone będzie oświetlenie Parku Baranowskiego, Skweru na Białogonie, Parku Dygasińskiego, Skweru Pamięci Ofiar Katynia, Rezerwatu Kadzielnia, Rezerwatu Ślichowice i Parku Górki Czarnowskie. W Parku Miejskim im. S. Staszica, w Parku Dolina Silnicy oraz na Skwerze Szarych Szeregów oświetlenie będzie wyłączone w godzinach od 24 do 5 rano.
Oświetlenie zniknie też ze zwykłych ulic. Od zmierzchu do świtu nie będą działać latarnie na ulicach: Łódzkiej, Uniwersyteckiej oraz Taylora. W godzinach od 23 do 5 rano wyłączane będzie także oświetlenie ulic: Ściegiennego od skrzyżowania z ul. Do Modrzewia do granicy miasta, Kwasa, Zakładowej, al. Na Stadion (parking leśny), ul. Kongresowej i Wystawowej. Wyłączanie oświetlenia będzie wprowadzane etapami, a część lamp zostanie wyłączona dopiero po okresie Wszystkich Świętych.
Kościoły też mają oszczędzać i zgasić zewnętrzne światła. Tu wyjątkiem jest jedynie bazylika katedralna, gdzie iluminacja będzie wyłączana w godzinach od 24 do 5 rano.
Sylwester miejski się nie odbędzie, a budżet Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie znacznie mniejszy, niż w latach poprzednich.