W Niedzielę Palmową, 28 marca zostanie ponownie otwarty i oddany do użytku stary, drewniany kościółek pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Położony na kieleckim Białogonie budynek sakralny liczy ponad 100 lat. To wyjątkowy zabytek architektury drewnianej, drzwi do kościoła pozostawały zamknięte przez siedem lat. Ponowne otwarcie zainauguruje msza św., a następnie budynek będzie przeznaczony do indywidualnej modlitwy, kontemplacji lub po prostu zwiedzania.
CZYTAJ TEŻ: Po awanturze o aborcję. Zorganizowany atak i nagonka na szpital w Kielcach?
Aby ponowne otwarcie świątyni było możliwe, koniecznym okazała się wielka akcja sprzątania budynku i terenów wokół kościółka. Proboszcz Stefan Radziszewski zmobilizował do pracy ok. 70 parafian, w różnym wieku, nie zabrakło nastolatków, ale i seniorów. Drewniany kościółek to jeden z symboli Białogonu, położony jest tuż obok kolejnego znaku rozpoznawczego dzielnicy - Kieleckiej Fabryki Pomp. Kościół w Białogonie powstał w 1918 r. z inicjatywy dzierżawcy fabryki Leona Skibińskiego. Autorem projektu był zakładowy architekt Mateusz Gałas. Budynek w swej formie przypomina typowy tatrzański kościół, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że wówczas styl zakopiański był lansowany jako typowo polskie rozwiązanie architektoniczne.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Radio Kielce "zwyczajnie kłamie"! Mocne oświadczenie dyrektor BWA w Kielcach!
Co ciekawe - w momencie, gdy kościół powstał, Białogon nie był częścią Kielc, lecz samodzielną miejscowością. W obręb miasta obszar został włączony dopiero w 1966 roku.