Kielce. Zwrot w sprawie śmierci prof. Rokity. Zaskakujący ruch prokuratury

i

Autor: Łukasz Zarzycki / Echo Dnia / Polska Press / East News Kielce. Zwrot w sprawie śmierci prof. Rokity. Zaskakujący ruch prokuratury

Kielce. Zwrot w sprawie śmierci prof. Rokity. Zaskakujący ruch prokuratury

2022-06-28 19:25

Hejterzy, którzy zaszczuli prof. Wojciecha Rokitę nie staną przed sądem? Jak podaje PAP, kielecka prokuratura złożyła do sądu wniosek o warunkowe umorzenie śledztwa przeciw podejrzanym. Chodzi o autorów wpisów zniesławiających lekarza oraz badany przez śledczych wątek potencjalnego namawiania do samobójstwa. Na decyzję prokuratury przysługuje zażalenie.

Zwrot w sprawie śmierci prof. Rokity. Zaskakujący ruch prokuratury

Kielecka prokuratura złożyła wniosek o warunkowe umorzenie śledztwa przeciwko hejterom, którzy na forach internetowych szkalowali tragicznie zmarłego prof. Wojciecha Rokitę. Jak podaje PAP, w ocenie śledczych z uwagi na całokształt materiału dowodowego, w tym postawę procesową podejrzanych oraz wagę zarzucanego im czynu, zachodziły przesłanki do skierowania wniosku o warunkowe umorzenie postępowań wobec wszystkich podejrzanych. Przypomnijmy, że w tej sprawie prokuratura postawiła zarzuty 7 osobom, a niektórzy z podejrzanych przyznali się do zarzucanych im czynów.

Na decyzję prokuratury przysługuje zażalenie, jeśli jednak sąd go nie uwzględni, to autorzy wpisów szkalujących profesora Rokitę nie zasiądą na ławie oskarżonych. Jednocześnie śledczy umorzyli postępowanie w wątku, który miał wyjaśnić, czy ktoś nakłaniał profesora do popełnienia samobójstwa.

PRZECZYTAJ: Radny PiS twarzą Marszu Równości w Kielcach?! Mamy odpowiedź organizatorów!

Kim był prof. Wojciech Rokita?

Prof. Rokita w marcu 2020 roku targnął się na swoje życie w szpitalu przy ul. Radiowej w Kielcach. Trafił do niego z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. Najbliżsi, którzy złożyli doniesienie w tej sprawie, uważają, że do śmierci prof. Rokity doprowadziła fala hejtu i fake newsów, zamieszczonych na forach internetowych. Lekarza oskarżano w nich m.in. o nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego.

Profesor Wojciech Rokita od 2012 roku był szefem Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie, pełnił przez pięć lat, do wiosny 2018 roku. Zrezygnował ze stanowiska z przyczyn osobistych. W czasie, gdy pełnił funkcję konsultanta, umieralność okołoporodowa noworodków w regionie zmalała do najniższej w kraju.

Rokita od 2015 roku, oprócz specjalizacji w dziedzinie ginekologii i położnictwa, był również specjalistą w dziedzinie perinatologii. Od roku 2012 posiadał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, a także tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, gdzie kierował Zakładem Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.

ZOBACZ: Straszna śmierć kierowcy ciężarówki w Łanach. Zginął porażony prądem [ZDJĘCIA]

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys bądź masz myśli samobójcze, zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • Strona internetowa pokonackryzys.pl

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.

Sonda
Czy zgadzasz się z decyzją prokuratury w sprawie hejterów obrażających prof. Rokitę?
Skatowali Marcina z Łęczycy tłuczkiem do mięsa. Dwa miesiące umierał w szpitalu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki