Kim byli żołnierze wyklęci? MOCNE słowa radnego z Kielc.Akceptujemy hołubienie bandytom

i

Autor: Urząd Miasta Kielce Kim byli żołnierze wyklęci? MOCNE słowa radnego z Kielc."Akceptujemy hołubienie bandytom"

Kim byli żołnierze wyklęci? MOCNE słowa radnego z Kielc. "Akceptujemy hołubienie BANDYTOM"

2021-03-01 16:03

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy wyklętych, święto, które ma upamiętniać polskie podziemie niepodległościowe w okresie II wojny światowej. Tymczasem nie brakuje głosów przeciwnych temu dniu, zważywszy na wątpliwy moralnie życiorys niektórych żołnierzy. Mocne poglądy w tej sprawie ma Marcin Chłodnicki, kielecki radny Lewicy. - Stworzone całkiem niedawno przez skrajną prawicę hasło "żołnierze wyklęci" wykorzystywane jest do walki politycznej i tworzenia zwulgaryzowanej historii Polski. Trafia ono w gusta młodocianych nacjonalistów i kiboli, ale przenika też rozsądek ogółu społeczeństwa za sprawą tych "fajnych" wydarzeń. W rzeczywistości nigdy nie istniała taka formacja, ani grupa jak "wyklęci". Polskie podziemie niepodległościowe było inne niż nam wmawiają IPN i pisowscy propagandziści - podkreśla radny.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych powstał z inicjatywy ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku, ideę podtrzymał jego następca Bronisław Komorowski.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny - podkreślał przed dziesięcioma laty Lech Kaczyński.

W całym kraju, również i w Kielcach, z okazji święta odbywają się uroczystości. W stolicy Świętokrzyskiego obchody miały miejsce na cmentarzu Kielce-Piaski oraz przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego. Niektórzy mieszkańcy jednak są przeciwni świętu, a radny Marcin Chłodnicki jest zdania, że uroczystość jest "dniem prymitywnej propagandy historycznej" i przestrzega przed wychwalaniem postaci takich jak: "Łupaszko", "Bury" czy "Ogień", których nazywa "zbrodniarzami wojennymi".

CZYTAJ TEŻ: Podwójna żałoba po pogrzebie! Kobieta zasłabła na CMENTARZU i zmarła!

 - Oswajania przez gloryfikację, organizację "fajnych" koncertów, sprzedaż "fajnych" ubrań czy jeszcze "fajniejszych" biegów ulicznych. I tak powoli akceptujemy hołubienie bandytom. Stworzone całkiem niedawno przez skrajną prawicę hasło "żołnierze wyklęci" wykorzystywane jest do walki politycznej i tworzenia zwulgaryzowanej historii Polski. Trafia ono w gusta młodocianych nacjonalistów i kiboli, ale przenika też rozsądek ogółu społeczeństwa za sprawą tych "fajnych" wydarzeń - podkreśla radny z Kielc.

Chłodnicki ponadto uważa, że wśród żołnierzy wyklętych byli również i bohaterowie, ale sam termin nie istniał w przeszłości, określenie "żołnierze wyklęci" zostało uknute dopiero po latach. Radny Lewicy przypomina, że podziemie niepodległościowe nie stanowiło jednorodnej grupy.

ZOBACZ TEŻ: Zderzenie na skrzyżowaniu! Kraksa trzech aut! Jedna osoba w szpitalu!

- Byli tam bohaterowie jak gen. Emil Fieldorf Nil czy rotmistrz Pilecki, ale nie mieli nic wspólnego ze zbrodniarzami wojennymi kolaborantami i nigdy nie nazywali się "wyklętymi". Byli też tam i tacy, którzy chcieli państwa katolickiego, wyznaniowego, autorytarnego i "czystego" etniczne - zaznacza.

Super Raport 01.03 (Goście: Paweł Kukiz - Kukiz'15, Tomasz Trela - Lewica), Sedno Sprawy: Adam Niedzielski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają