Kolęda to utrwalony od lat zwyczaj w Polsce. To wizyta duszpasterska, ale nie polega tylko na modlitwie. Jednym z jej elementów jest rozmowa duszpasterza z parafianami. Ta rozmowa jest nierzadko problemem dla wiernych: Polacy w gronie rodzinnym zastanawiają się, jakie tematy należy poruszyć, by nie urazić księdza.
Kiedy w rodzinie są dzieci w wieku szkolnym, sprawa jest prosta - ksiądz pyta o postępy w szkole, chce wiedzieć czy dzieci chodzą na religię i jakie stopnie przynoszą. W trakcie kolędy ksiądz sprawdza zeszyty, dzieci mogą też liczyć na prezenty w postaci obrazków ze świętymi.
Kolęda 2019/2020. O czym rozmawiać z księdzem?
Jeśli w odwiedzanym przez księdza domu nie ma dzieci, o tematy do rozmowy może być trudniej. Domownikom wydaje się, że ksiądz powinien zacząć rozmowę, podczas gdy duszpasterze często nie chcą sprawić wrażenie wścibskich czy natrętnych. Wtedy może zapaść niezręczna cisza.
Do niewygodnych kwestii należą z pewnością tematy polityczne czy społeczne. Księża mogą niechętnie mówić o swoich poglądach. Do innych drażliwych kwestii zaliczają się tematy światopoglądowe. Lepiej nie chwalić się dziećmi żyjącymi "nie po bożemu", czyli bez ślubu. Źle odbieranym przez duchownych tematem jest też rozmowa na temat poprzednich księży, a już absolutnie niedopuszczalne jest narzekanie na obecnego proboszcza!
Kolęda 2019/2020: Czy należy częstować księdza?
Posiłki dla księdza to też skomplikowana kwestia. Jeśli poczęstujemy duszpasterza kawą czy ciastkiem wszystko powinno być w porządku. Pamiętajmy jednak, że kolęda to okazja do odwiedzenia wielu domostw, a księża mogą nie mieć apetytu na ucztę. Nie powinniśmy wmuszać jedzenia księdzu czy sugerować, że ten nie ma ochoty na naszą potrawę, bo "najadł" się wcześniej u sąsiadów.
Pamiętajmy też, że ksiądz się spieszy, a jego celem jest spotkanie ze wszystkimi parafianami.
Kolęda 2019/2020: Jak przygotować stół, co ma na nim być?
Wiele osób nie ma pojęcia, co położyć na stole kolędowym. Przede wszystkim stół powinien być przykryty białym, wyprasowanym obrusem. Na nim umieszczamy krzyż i świece, biblię, wodę święconą i kropidło. Jeśli w domu są dzieci, powinny położyć na stole zeszyty od religii, które będą sprawdzone przez księdza.
Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie?
To indywidualna kwestia. Zwykle do koperty wystarczy włożyć symboliczną kwotę, choć są takie domy, gdzie parafianie decydują się włożyć 100 a nawet 200 zł. Z drugiej strony - niektórzy deklarują, że nie zamierzają w ogóle dać pieniędzy za wizytę duszpasterską. Najlepiej sprawdza się tutaj określenie "co łaska". Pamiętajmy też o towarzyszących księdzu podczas kolędy ministrantach - warto dać im drobny upominek, słodycze czy kilka złotych.