Na pogrzeb czekali ponad cztery lata. To pierwszy taki pochówek w Kielcach

i

Autor: carolynabooth/cc0/pixabay Ciała donatorów służyły studentom medycyny.

Na pogrzeb czekali ponad cztery lata. To pierwszy taki pochówek w Kielcach

2021-02-24 17:21

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zorganizował w środę (24 lutego) uroczysty pochówek prochów trzech osób, które oddały swoje ciała na cele naukowe. Wśród pochowanych znalazło się małżeństwo, które zmarło w 2016 roku. Ciała donatorów służyły studentom medycyny. W historii uczelni i miasta taka uroczystość odbyła się po raz pierwszy. Dotąd wolę przekazania swoich ciał UJK wyraziło siedemnaście osób.

Pogrzeb osób, które oddały swoje ciało uczelni

W świeckiej ceremonii uczestniczyły władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz studenci Collegium Medicum UJK. Ciała donatorów spoczęły w kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie. Pierwszymi donatorami było małżeństwo - Jadwiga i Stanisław Dudkowie. Oboje odeszli w 2016 roku w wieku 81 lat i 86 lat. Za życia wyrazili wolę, by po śmierci ich ciała trafiły na cele naukowe do Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

PRZECZYTAJ: Dramatyczny telefon ze... Słowacji i puste pudełko po lekach! Mieszkanka Ostrowca CHCIAŁA SIĘ ZABIĆ!

- Rodzice byli osobami pełnymi wrażliwości i szacunku dla innych ludzi. Bardzo zależało im na tym, aby opieka zdrowotna była na bardzo wysokim poziomie. Tata żartobliwie mówił, że musi się przyłożyć do tego, aby w Kielcach leczyć ludzi na takim poziomie jak w szpitalach w Warszawie i Krakowie i że w ten sposób wesprze młodych ludzi. Ta decyzja rodziców wynikała z ich potrzeby, aby do końca służyć społeczeństwu – powiedziała PAP Agnieszka Kuźba, córka państwa Dudków.

ZOBACZ: Usłyszała ciche piszczenie z reklamówki wrzuconej DO RZEKI! 7-tygodniowy szczeniak URATOWANY! [ZDJĘCIA]

Trzecią osobą, której ciało służyło do celów naukowych, a prochy pochowano na cmentarzu w Cedzynie jest zmarły w ubiegłym roku osadzony w areszcie śledczym na kieleckich Piaskach. Ciała donatorów spoczęły w kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie. Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego działa od 2015 roku. Dotąd wolę przekazania swoich ciał UJK wyraziło siedemnaście osób.

Czy może być coś bardziej humanitarnego jak świadome, dobrowolne, z przekonaniem własnej wewnętrznej misji ofiarowanie swojego ciała dla potrzeb nauki i doskonalenia lekarzy? Czy może być wspanialszy wyraz człowieczeństwa? Mogę poświadczyć, że studenci VI roku kierunku lekarskiego, przejęci nadzwyczajnym aktem oddania, godnie korzystali z donacji na rzecz nauki anatomii i doskonalenia swoich umiejętności – mówił podczas uroczystości prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Poszukiwania ciała Jana Lityńskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki