Program bezpłatnych szczepień dla seniorów powyżej 60. roku życia został zatwierdzony później, niż było to przewidywane. W związku z opóźnieniem zainteresowane udziałem w programie firmy nie miały możliwości dostarczenia szczepionek na czas.
- Jako że otrzymaliśmy zgodę agencji certyfikacji dopiero na początku września, program darmowych szczepień dla seniorów został zatwierdzony dopiero pod koniec września, na pierwszej sesji Rady Miasta - informuje Wioletta Grosicka, główny specjalista w skarżyskim Referacie Polityki Senioralnej. - Od razu, tego samego dnia ogłosiliśmy konkurs dla ośrodków zdrowia na terenie miasta z prośbą o przystąpienie do konkursu - dodaje.
Wioletta Grosicka podkreśla, że miejskie placówki zdrowotne otrzymały informację drogą formalną, jak również telefoniczną i mailową. Potencjalni uczestnicy konkursu mieli wyznaczyć cenę za szczepienia oraz wskazać liczbę osób, którym podadzą szczepionkę.
- Negocjowaliśmy, zachęcaliśmy do wzięcia udziału w programie, spodziewaliśmy się oczywiście, że konkurs będzie zrealizowany - podkreśla. - Kiedy tuż przed zakończeniem terminu kontaktowaliśmy się z miejskimi placówkami zdrowotnymi, dowiedzieliśmy się, że żadna z nich nie będzie w stanie przystąpić do konkursu ze względu na brak szczepionek - zdradza Wioletta Grosicka.
Specjalistka ds. polityki senioralnej podkreśla, że to nie brak funduszy jest problemem, ponieważ miasto posiada zabezpieczone środki na ten cel w kwocie 50 tys. zł.
- Żaden podmiot nie jest w stanie zrealizować tego zlecenia, ponieważ nie ma możliwości zamówienia szczepionek. Nie ma ich dostępnych na rynku - rozkłada ręce Wioletta Grosicka.
Seniorzy mieli otrzymywać darmowe szczepienia na przestrzeni całego listopada. Późniejsze aplikowanie szczepionek nie ma sensu, bo wirus grypy najgroźniejszy jest właśnie w nadchodzącym miesiącu.
Władze Starachowic liczą jednak na to, że program uda się zrealizować w przyszłym roku.
Problem ze szczepionkami przeciwko grypie dotyczy nie tylko Starachowic czy regionu, ale całej Polski.
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia o miesiąc później niż w zazwyczaj wydała rekomendację dotyczącą dominujących szczepów wirusa grypy.
To oznacza, że farmaceuci mają mniej czasu na opracowanie receptury skutecznej szczepionki.