Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ opublikował artykuł rozwiewający wątpliwości w sprawie koronawirusa. Wielu internautów wcześniej kolportowało niepotwierdzone czy wręcz nieprawdziwe informacje o wirusie i możliwych powikłaniach. Nie jest prawdą, że naukowcy nic nie wiedzą o nowym koronawirusie, a sam mikrob jest bardziej zaraźliwy niż np. wirus ospy wietrznej. Z drugiej strony - na powodującego chorobę COVID-19 wirusa nie ma lekarstwa.
Nowy koronawirus pojawia się w otoczeniu raz na ok. 10 lat, a naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Mimo to, aktualnie na koronawirusa SARS-CoV-2 nie ma lekarstwa, nie istnieją też leki hamujące namnażanie. Lekarze stosują leczenie objawowe. Koronawirus jest wysoce zaraźliwy, ale nieporównywalnie słabiej niż np. ospa wietrzna. U 80% chorych przebieg choroby jest łagodny, ciężkie powikłania występują zwykle u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi. Przypadki śmiertelne to ok. 3,4 proc. zachorowań. Dla porównania - w przypadku grypy powikłania kończące się zgonem to ok. 1 procent.
Koronawirus, podobnie jak grypa, przenosi się drogą kropelkową. Nosiciel zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Wirus może też przetrwać na przedmiotach codziennego użytku, na których znajduje się ślina, np. pieniądzach, telefonach, klamkach czy przyciskach w windzie. Objawy choroby pojawiają się między drugim a czternastym dniem od zakażenia.
Najczęstszymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem. W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wreszcie wstrząs septyczny. Wtedy choroba może skończyć się śmiercią pacjenta!
Uwaga na maseczki!
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że noszenie maseczek ochronnych przez osoby zdrowe nie jest zalecane. Maseczki chronią inne osoby przed nosicielami wirusa, aby były skuteczne, muszą też być często zmieniane. Nieprawdą jest też "cudowna moc" witamin, mieszanek minerałów i witamin, wyciągów roślinnych i zwierzęcych, które rzekomo mają zwalczyć wirusa. Nie działają też chlorowe spryskiwacze, alkohol i inne reklamowane przez nieuczciwych sprzedawców produkty.
Aby ochronić się przed koronawirusem należy:
- często myć dłonie wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu,
- zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra),
- unikać dużych skupisk ludzi,
- dbać o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki,
- nie dzielić się jedzeniem np. chipsami z jednej paczki.
Nieprawdą jest też, że ryzyko "złapania" wirusa dotyczy tylko osób starszych. Zachorowania na COVID-19 obserwuje się we wszystkich grupach wiekowych, chociaż seniorzy są najbardziej narażeni na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i - w konsekwencji - zgon.