Stefan Wyczyński to przedstawiciel ginącej profesji ludowych muzykantów wykonujących tradycyjną muzykę. Artysta pracował jako rolnik, ale pasja do muzyki towarzyszyła mu przez całe życie. Odkąd skończył kilka lat występował w przedstawieniach teatralnych, śpiewał i opowiadał śmieszne historie. Mając 15 lat był członkiem kapeli swojego brata Feliksa, której początki sięgają 1935 roku. W 1980 roku Stefan Wyczyński został kierownikiem artystycznym kapeli, funkcję przejął po bracie i sprawował aż do śmierci.
Polecany artykuł:
Stefan Wyczyński był solistą w swoim zespole, wykonywał ludowe piosenki śpiewane w gwarze jędrzejowskiej. Urodził się 10 września 1932 roku w Lubczy, gdzie mieszkał przez całe swoje życie. Sam pisał teksty do wykonywanych piosenek, które często miały żartobliwe czy wręcz frywolne zabarwienie. Stefan Wyczyński wraz z kapelą był laureatem wielu festiwali i przeglądów muzyki ludowej. Kapela ma zróżnicowany repertuar, w którym znajdują się zarówno energiczne oberki i polki, jak również refleksyjne ballady.
Artysta miał w tym roku świętować 70-lecie działalności. Mottem, jakie mu przyświecało było: "Śpiewać, tańczyć, złość rozbijać, radość łączyć".
Uroczystości pogrzebowe Stefana Wyczyńskiego odbędą się w piątek, 29 maja o godzinie 14.00 w kościele w Lubczy.