Zbigniew Pacelt 6 sierpnia skończył 70 lat. Zmarł we wtorek, 5 października w szpitalu w Warszawie. Mimo że od czasów studenckich związany był ze stolicą, urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Był wybitnym sportowcem, w latach 70. należał do czołówki polskich pięcioboistów nowoczesnych. Szczególne sukcesy odnosił w pływaniu. Był sześciokrotnym mistrzem Polski, dwunastokrotnym rekordzistą naszego kraju w basenie 25-metrowym i osiemnastokrotnym w basenie 50-metrowym. Jako pływak brał udział w Mistrzostwach Europy w Barcelonie w 1970 oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 i w Monachium w 1972.
Polecany artykuł:
Po zakończeniu kariery sportowej został trenerem, był szkoleniowcem m.in. Legii Warszawa oraz reprezentacji narodowej w pięcioboju nowoczesnym, m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992. Podczas tych igrzysk jego podopieczni odnieśli szczególne sukcesy: złote medale zdobyła drużyna oraz indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek.
Poza sportem Zbigniew Pacelt zajmował się też polityką. W latach 1994–2000 kierował Departamentem Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu, a w latach 2001–2002 był wiceprezesem UKFiS. Od 2002 do 2005 był wiceprezesem Polskiej Konfederacji Sportu. Przez wiele lat był wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego. W 2006 był szefem misji olimpijskiej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie, a rok wcześnie został posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Za swoje liczne osiągnięcia zdobył wiele nagród i odznaczeń. Dwukrotnie uhonorowano go Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany tytułem honorowego obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2017 nagrodzony medalem Kalos Kagathos.