Nowe uzdrowisko na mapie Polski. Burmistrz: Duża szansa dla rozwoju gminy

i

Autor: Shutterstock; pinczow.com.pl Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak uważa, że uzdrowisko to "duża szansa dla rozwoju gminy".

Władze starały się od lat

Nowe uzdrowisko na mapie Polski. Burmistrz: "Duża szansa dla rozwoju gminy"

Władze Pińczowa (woj. świętokrzyskie) starały się o utworzenie strefy uzdrowiskowej w gminie od 2018 roku. Rada Ministrów podjęła 5 sierpnia rozporządzenie w tej sprawie. W życie wejdzie ono 24 sierpnia. – Uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej to duża szansa dla rozwoju gminy – mówi burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak. Zapowiedział, że w ciągu czterech lat w gminie może powstać pierwszy zakład przyrodoleczniczy.

Pińczów uzdrowiskiem. Ambitne plany na przyszłość

Burmistrz Pińczowa poinformował w rozmowie z PAP, że nowo powstały "Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Pińczów" obejmuje m.in. Osiedle Zdrojowe w Pińczowie oraz sołectwa: Włochy, Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska. Włodzimierz Badurak zaznaczył, że prowadzone w ostatnich latach badania potwierdziły, że na terenie gminy znajdują się złoża naturalnych surowców leczniczych - wód siarczkowych oraz peloidu zwanego popularnie borowiną o potwierdzonych właściwościach terapeutycznych.

Badania potwierdziły również lecznicze właściwości lokalnego klimatu i panujących tam stosunki termiczno–wilgotnościowych, które są korzystne do prowadzenia klimatoterapii. Poza tym liczba godzin ze słońcem jest dla Pińczowa i okolic wyższa niż norma usłonecznienia w Europie Środkowej (więcej niż 1500 godzin w roku).

Uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej to duża szansa dla rozwoju gminy. Staraliśmy się o to od kilku lat, ale nie poprzestajemy na tym. Widzimy rozwój naszego miasteczka - położonego w pięknym miejscu, dolinie rzeki Nidy - właśnie w kierunku uzdrowiskowym, do tego potrzebne są konkretne inwestycje – powiedział PAP Badurak. Burmistrz chce, aby w 2028 roku, z okazji 600-lecia Pińczowa, w mieście powstał pierwszy zakład uzdrowiskowy. – To spore wyzwanie, ale wierzymy, że uda nam się to zrobić – dodał samorządowiec.

Gmina będzie zabiegała o pozyskanie inwestorów zainteresowanych prowadzeniem takich obiektów. W przyszłych sanatoriach możliwe będzie leczenie chorób kardiologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych, czy chorób skóry. – Jednocześnie staramy się inwestować w rozwój infrastruktury zwiększającej atrakcyjność turystyczną gminy, w tym m.in. budowę wielu kilometrów dróg rowerowych – powiedział Badurak. W jego planach Pińczów ma w najbliższych latach razem z pobliską gminą Busko-Zdrój, która ma już przeszło stuletnie tradycje uzdrowiskowe oraz Solcem-Zdrojem, wzmacniać markę świętokrzyskich uzdrowisk.

W Świętokrzyskiem status uzdrowiska mają Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Stara się o to także Kazimierza Wielka, gdzie działa m.in. pierwszy w regionie zewnętrzny basen termalny z wodą siarczkową oraz Czarniecka Góra (pow. konecki), która była popularnym uzdrowiskiem przed II wojną światową.

CZYTAJ TEŻ: To polskie miasto wprowadziło nowy znak drogowy. Co oznacza? Kierowcy są zaskoczeni

GNIEW Polaków! Muszę mieszkać z MAMĄ. Mieszkania drogie w KOSMOS, tylko dla ELITY! | Komentery

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki