Przed nami Wielki Post! Co to oznacza?

i

Autor: pixabay.com/michelmondadori Ostatki 2020: Jak się przygotować na Wielki Post?

Ostatki 2020: Przed nami Wielki Post! Co to oznacza? Jak się przygotować?

2020-02-25 15:38

Kończy się czas biesiadowania i popuszczania pasa dla wierzących i praktykujących katolików. Przed nami ostatki 2020, a tuż po nich Wielki Post! Przez 40 dni praktykujący katolicy powinni unikać m.in. alkoholu, mięsa, słodyczy oraz... tańców, hulanek i swawoli? Z czym jeszcze wiąże się ten szczególny czas?

Ostatki 2020 - kiedy wypadają? Ile trwa karnawał? Kiedy zaczyna się Wielki Post? Te pytania nurtują tysiące kielczan. Ostatki to dzień z tzw. "datą ruchomą", a to oznacza, że każdego roku Wielki Post rozpoczyna się kiedy indziej. Ten szczególny dla katolików czas rozpoczyna Środa Popielcowa. W tym roku ostatki zakończą czas swawoli się we wtorek 25 lutego. Dzień później wypada Środa Popielcowa, która inauguruje Wielki Post.

Zgodnie ze świecką tradycją w ostatki urządza się huczne imprezy i bale karnawałowe. Tuż po tym wesołym czasie nadchodzi wielkopostny okres refleksji i zadumy. Ścisły post zaczyna się już 26 lutego, w Środę Popielcową! Miłośnicy biesiad i uciech muszą dać sobie na wstrzymanie. Czterdziestodniowe oczyszczenie duchowe to zwyczaj o niezwykle długiej historii sięgającej II wieku. O konieczności unikania doczesnych rozrywek, a zwłaszcza jedzenia pewnych potraw wspominają Ojcowie Kościoła, m.in. Tertulian czy święty Ireneusz. 

Wielki Post 2020 – o czym trzeba pamiętać?

  • W pierwszym dniu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową obowiązuje, ścisły post.
  • Pierwsze cztery tygodnie Wielkiego Postu powinny być poświęcone pokucie i nawróceniu.
  • Pieśni na Wielki Post różnią się od tych, które zwykle są śpiewane w kościoła. Poczas mszy nie śpiewa się hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, a kolor szat liturgicznych zmienia barwę na pokutny fiolet. Nie można ozdabiać ołtarza kwiatami. Rzadziej biją dzwony.
  • Wielki Post to czas pokuty i wyciszenia. Zamiast na dyskoteki i zabawy, kieleccy katolicy powinni pamiętać o piątkowej Drodze Krzyżowej i niedzielnych Gorzkich Żalach.
  • Parafie organizują rekolekcje dla wiernych.
  • W IV Niedzielę Wielkiego Postu nie obowiązują żadne powyższe ograniczenia. Laetare to czas radości – dozwolone jest przyozdobienie ołtarza, granie a organach i noszenie różowych szat liturgicznych. Tydzień później, w V Niedzielę Wielkiego Postu, księża zakrywają krzyże i obrazu.
  • Uwaga! Odmówienie modlitwy "Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu" daje odpust zupełny!

W kościele katolickim powstrzymywanie się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczenie ilości posiłków obowiązuje od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia aż do śmierci.

Po 40 dniach Wielkiego Postu rozpoczną się święta Wielkanocy.

Rocznica Powstania Styczniowego w Starachowicach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają