W trakcie czwartkowej sesji rady miasta kieleccy radni mieli decydować o udzieleniu zgody na emisję obligacji komunalnych, których wartość miała opiewać na 67 mln zł.
Tymczasem po wczorajszych burzliwych debatach okazało się, że na tę chwile bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu przez miasto Kielce.
Polecany artykuł:
- Walczymy o kredyt, który jest rozwiązaniem bardziej stabilnym dla miasta, bardziej przewidywalnym. Owszem, procedura wyłonienia kredytodawcy jest nieco dłuższa, ale stwierdziliśmy, że na te czasy, kiedy jest jakaś niepewność, bo jak wiemy jest obniżony rating dla Polski, powoduje, że my też chcemy być bezpieczni jako miasto - mówi w rozmowie z reporterem Radia Eska Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc.
Jakie czynniki spowodowały zmianę decyzji? Czy kredyt będzie korzystny dla miasta? Kiedy poznamy nazwę kredytodawcy?
Więcej na ten temat w rozmowie reportera Radia Eska z Danutą Papaj.
Ważnym wydarzeniem wczorajszej sesji rady miasta było również przyjęcie Planu Adaptacji do zmian klimatu w Kielcach do 2030 roku.
To istotny dla przyszłości regionu, liczący 290 stron dokument, opracowany przez zespół naukowców i urzędników.
Kielecki plan jest częścią projektu Ministerstwa Środowiska dla 44 miast powyżej 100 tys.
- Środki na ten plan zostały wyasygnowane z programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Została wyłoniona przez Ministerstwo Środowiska firma, która opracowała dokumenty dla wszystkich 44 miast - mówi w rozmowie z Radiem Eska Agata Binkowska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska. - Klimat to dzisiaj priorytetowy temat zarówno w Europie i na świecie - dodaje.
Polecany artykuł:
Agata Binkowska podkreśla, że największym problemem Kielc jest smog i emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Przyjęty plan ma również nie obciążać miejskiego budżetu.
Więcej o szczegółach dotyczących projektu w rozmowie reportera Radia Eska z Agatą Binkowską.