"Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 20 mm do 40 mm, lokalnie 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad" - zapowiada IMGW.
W całym woj. świętokrzyskim obowiązuje pomarańczowy alert, czyli ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia. Niebezpieczne zjawiska spodziewane są przez cały poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek. IMGW podkreśla jednak, że ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do stopnia trzeciego.
Gwałtowna pogoda zapowiadana jest na poniedziałek w centralnej i wschodniej części kraju. W weekend w wielu miejscach południowej Polski doszło do wylania potoków i rzek. W Małopolsce w kilku miejscowościach przerwany został wał przeciwpowodziowy.
Czy będzie powódź w woj. świętokrzyskim?
W północno-zachodniej części woj. świętokrzyskiego obowiązuje również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia. W zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów mogą występować gwałtowne wzrosty stanów wody. Z kolei na południu, w zlewni Wisły od Ujścia Dunajca do ujścia Czarnej, obowiązuje drugi stopień zagrożenia hydrologicznego. Tu może dojść do wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
"W obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu obserwowane będą wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych. Na Małej Wiśle w Jawiszowicach poziom wody będzie wzrastał powyżej stanu alarmowego. Na Sole w Oświęcimiu stan alarmowy będzie się utrzymywał do czasu zmniejszenia odpływu z kaskady zbiorników" - ostrzega IMGW.