Przed nami susza stulecia? Zagrożone pola i lasy!

i

Autor: Jeroen Moes from Florence, Italy/Wikimedia Commons Przed nami susza stulecia? Zagrożone pola i lasy!

Przed nami susza stulecia? Zagrożone pola i lasy!

2020-04-21 11:39

Tak źle dawno nie było! Naukowcy i nadleśnictwa w całej Polsce biją na alarm. W wielu województwach brakuje wody na polach, w rzekach i lasach. Dochodzi do podpaleń traw i drzew, a żywioł ciężko ujarzmić przez nieustającą suszę. Specjaliści nie mają dobrych informacji - obecny stan rzeczy może potrwać przynajmniej do czerwca. Na temat suszy w Polsce wypowiedział się dyrektor IMGW dr Przemysław Ligenza, który był gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy" w Radiu Plus. Ekspert nie ma optymistycznych wieści.

Naukowcy, synoptycy i politycy biją na alarm! Zagrożone są rzeki w całym kraju! Poziom wody opada, już teraz na Warcie czy Pilicy jest on zatrważająco niski. Co gorsza, nikłe opady w pierwszym kwartale 2020 r. sprawiły, że niedobory z roku minionego nie zostały uzupełnione. Na najbliższy weekend wprawdzie prognozowane są opady, ale synoptycy już wiedzą, że umiarkowany deszcz znacząco nie poprawi niebezpiecznej dla przyrody i gospodarki sytuacji. Zawiłości wyjaśnił na antenie Radia Plus dyrektor IMGW dr Przemysław Ligenza w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w programie "Sedno Sprawy".

- To niestety opady, które nie poprawią naszej sytuacji jeżeli chodzi o suszę. Spodziewamy się niestety opadów poniżej normy. Bazując na danych historycznych określamy kategorie opadów w normie, powyżej normy i poniżej i nasz najnowsza prognoza sezonowa, dotycząca miesięcy kwiecień-czerwiec nie jest optymistyczna. Zarówno pod kątem opadów jak i predykcji temperatur patrząc na zagadnienie suszy (…) Wszystkie instytucje zajmujące się tym zagadnieniem ostrzegają przed suszą i to zjawisko ma już miejsce. Patrząc na temperatury w ostatnich latach i opady, są to parametry notowane w najwyższych wartościach jeżeli chodzi o temperatury, a w najniższych, jeżeli chodzi o opady, patrząc średnio na poszczególne miejsca w Polsce - informuje dyrektor IMGW dr Przemysław Ligenza.

Susza 2020: Płoną góry, płoną lasy

W związku z brakiem opadów sytuacja w polskich nadleśnictwach nie jest dobra. W szczególnie złym położeniu znalazły się lasy na terenie woj. świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej. Tylko w tym roku doszło tam do aż 95 pożarów! Strażacy najwięcej pracy mieli na połaciach Nadleśnictwa Starachowice, gdzie ugaszono 27 pożarów oraz w Nadleśnictwie Kielce. Tam straż pożarna interweniowała 15 razy. Susza atmosferyczna fatalnie wpływa nie tylko na lasy i łąki, gdzie ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie. Niedobór wody może bowiem spowodować suszę rolniczą, która oznaczać będzie klęskę nieurodzaju na polach polskich farmerów.

Na tę chwilę wyschnięte rośliny jeszcze nie są problemem. W przeciwieństwie do zagrożenia pożarowego w lasach, które jest niezwykle poważne. Tylko w ostatnią niedzielę, 19 kwietnia, w polskich lasach wybuchły 172 pożary! W ubiegłym tygodniu w Nadleśnictwie Świdnik (woj. lubelskie) strażacy ugasili aż trzy pożary w ciągu jednego dnia! Z żywiołem walczono ponadto na terenie Nadleśnictwa Rozwadów, ogień strawił ok. 40 ha tamtejszych lasów.

Susza 2020: Specustawa MGMiŻŚ

Na zagrożenie zareagowało już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Szef resortu Marek Gróbarczyk zapewnia, że ministerstwo przygotowało specjalną ustawę, która ma poprawić bilans wody w kraju. Chodzi o to, by zrealizować jak najszybciej ważne inwestycje, które zwiększą ilość wody i skutecznie zniwelują negatywny efekt suszy na różne aspekty gospodarki.

- W związku z kolejnymi prognozami dotyczącymi suszy w tym roku będą podjęte dodatkowe działania na łączną kwotę 154,7 mln zł w perspektywie realizacji do 3 lat. Natomiast już tym roku zrealizowane zostaną zadania na kwotę 60 mln zł - deklaruje minister Gróbarczyk. 

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express! KLIKNIJ tutaj!

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki