matura, ilustracja

i

Autor: Shutterstock

Przykładowe rozprawki maturalne. Co było na polskim? Co będzie w tym roku? Arkusze CKE [MATURA 2020]

2020-06-07 6:20

W poniedziałek, 8.06.2020 rozpoczną się matury 2020. Uczniowie na początek przystąpią do matury z języka polskiego - o godzinie 9 rozpocznie się egzamin na poziomie podstawowym, a o godzinie 14 - na poziomie rozszerzonym. Jaki temat rozprawki będzie na maturze z polskiego? Tematy na maturach lubią się powtarzać. Oto przykładowe rozprawki maturalne sprzed lat.

Matura CKE 2020: j. polski - poziom podstawowy

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w poniedziałek, 8 czerwca o godzinie 9. Uczniowie w reżimie sanitarnym zmierzą się z arkuszem CKE, który natychmiast po opublikowaniu pojawi się także u nas.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to z reguły kilka zadań na podstawie dwóch tekstów oraz wypracowanie do wyboru.

Matura CKE 2020: j. polski - poziom rozszerzony

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się w poniedziałek, 8 czerwca o godzinie 14. Uczniowie w reżimie sanitarnym zmierzą się z arkuszem CKE, który natychmiast po opublikowaniu pojawi się także u nas.

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym polega na napisaniu wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów.

Matura CKE: j. polski poziom podstawowy: co było na maturze w ubiegłych latach?

W 2015 roku uczniowie, którzy przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów:

  1. Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.
  2. Zinterpretuj podany utwór Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka" . Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

W 2016 roku na poziomie podstawowym były takie tematy:

  1. Czy warto kochać, jeśli miłość może byćźródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.
  2. Zinterpretuj podany utwór "Dałem słowo". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

W 2017 roku maturzyści pisali rozprawki na tematy:

  1. Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
  2. Zinterpretuj podany utwór "Słyszę czas". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Uwaga maturzyści! Tematy rozprawek czasami są do siebie bardzo podobne po latach. Do wyboru mamy prozę lub poezję, zarówno z literatury polskiej, jak i zagranicznej.

Warto wiedzieć, co było na maturze z polskiego kilka lat temu. Tematy lubią się powtarzać!

Przykładowe rozprawki maturalne [MATURA 2020]

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty w lipcu? KOMENTARZ premiera Mateusza Morawieckiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają