Z informacji przekazanych przez PAP wynika, że przyrodnicy z fundacji Save Wildlife spotkali czarne wilki w północnej części Puszczy Świętokrzyskiej. Samiec i wadera (wilczyca) prawdopodobnie pochodzą z jednego miotu. Niewykluczone, że w ich rodzinie może być więcej czarnych wilków.
- Czarne wilki są częściej spotykane w Ameryce Północnej. W Europe wilki w 99 proc. są szarego umaszczenia, wskazuje na to sama nazwa canis lupus – wilk szary. Melanizm, czyli czarne zabarwienie sierści wśród wilków jest rzadkością. Wyjątkowe jest to, że udało się je uchwycić na nagraniu – powiedział PAP Artur Milanowski z Nadleśnictwa Suchedniów.
Według szacunków przyrodników w regionie świętokrzyskim może żyć 10 wilczych watah, około 70 osobników. Zajmują one kompleksy leśne od Skarżyska Kamiennej po Łagów. Natomiast niektóre osobniki w poszukiwaniu przestrzeni do życia i partnerki decydują się na niezwykle długie wędrówki. Tak było np. z Gagatem, odłowionym przez Milanowskiego kilka lat temu. Dzięki obroży telemetrycznej przyrodnicy mogli obserwować jego wędrówkę z Puszczy Świętokrzyskiej aż w okolicę stolicy Czech - Pragi.
Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd.
Czarniecka Góra może stać się uzdrowiskiem
![Super Express Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-AdoB-4fwi-WKnx_super-express-google-news-664x442-nocrop.jpg)