Czym dokładnie charakteryzuje się kielecki rynek pracy? Ile wynosi tu stopa bezrobocia i średnie wynagrodzenie? W jakich zawodach najprędzej zdobędziesz tu zatrudnienie? Gdzie najlepiej szukać pracy i jak opinie o pracodawcy mogą pomóc Ci w wyborze najlepszego z miejsc? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym materiale.
Kielecki rynek pracy w pigułce – charakterystyka
Rynek pracy w Kielcach można ze wszech miar uznawać za przyjazny dla pracowników wszelkich sektorów. Sugerują to nie tylko oferty pracy, licznie pojawiające się na łamach rozmaitych portali ogłoszeniowych, ale również statystyki serwowane przez GUS. Stopa bezrobocia w Kielcach wynosi jedynie 4,7%, a średnie wynagrodzenie na początku roku 2024 ustabilizowało się na poziomie 6 800 złotych brutto z tendencją wzrostową.
Warunki zatrudnienia poprawiają się z roku na rok, gwarantując pracownikom bezpieczeństwo i stabilność. Podstawę zatrudnienia w zdecydowanej większości przypadków stanowi umowa o pracę, natomiast umowy cywilnoprawne spotyka się niezmiernie rzadko. W niektórych sytuacjach możliwa jest praca na podstawie kontraktu B2B.
Pracodawcy w Kielcach oferują osobom przez siebie zatrudnianym także szereg benefitów pozapłacowych, w ramach których wymienić możemy prywatną opiekę medyczną, dodatkowe dni wolne od pracy, rozmaite systemy kafeteryjne, a także kusy i szkolenia zawodowe. Ponadto większość ofert zakłada możliwość realnego awansu w strukturze firmy i atrakcyjne systemy płacowe.
Relatywnie dużą dostępnością w Kielcach cechuje się również praca zdalna, która nie jest zarezerwowana wyłącznie dla sektora IT i marketingu, jak to mogłoby się wydawać. Nie brakuje również ofert pracy dodatkowej czy pracy dla studentów – praca zdalna może być bowiem idealna nie tylko dla realizacji swojej kariery, ale również dla zdobycia dodatkowych pieniędzy.
W jakich zawodach najłatwiej można zdobyć zatrudnienie?
Zdobycie stabilnego zatrudnienia w Kielcach nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów, przy czym warto w trakcie podejmowania decyzji zwrócić uwagę na Barometr Zawodów, który może zasugerować nam najlepsze kierunki rozwoju. W jego raportach możemy zobaczyć przede wszystkim listę zawodów deficytowych, a więc takich, gdzie rąk do pracy brakuje zdecydowanie najwięcej.
W Kielcach w tej materii zdecydowanie króluje sektor budowlany, w szczególności w takich zawodach jak elektryk czy elektromechanik, ale również betoniarz, zbrojarz, murarz, tynkarz, brukarz, cieśla i stolarz budowlany. Zaskakująco dużo wakatów notuje się w profesji krawca i pracownika produkcji odzieży.
Ofert zatrudnienia nie zabraknie również w branży transportowej (wraz ze spedycją i logistyką), gdzie na brak pracy nie może narzekać kierowca kat. CE, kierowca kat. B, kierowca autobusu, magazynier czy lakiernik. Osób do pracy brakuje również w sektorze medycznym, edukacyjnym, gastronomii i produkcji. Wśród zawodów nadwyżkowych wymienia się z kolei wyłącznie ekonomistów.
Praca – Kielce. Gdzie jej szukać i czym się kierować?
Zdobycie dobrze płatnej pracy uzależnione jest przede wszystkim od wiedzy na temat tego, gdzie zatrudnienia można szukać najefektywniej. Nie ulega żadnej wątpliwości kwestia, że zdecydowanie najskuteczniejszą z metod przedstawia skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. Tradycyjne metody, takie jak Powiatowy Urząd Pracy czy osobista wizyta w danym zakładzie raczej nie spełnią naszych oczekiwań.
Przygotowując się do wysłania swojego CV, warto wcześniej zasięgnąć jak najpełniejszych informacji na temat pracodawcy, z którym w przyszłości mielibyśmy współpracować. Po raz kolejny może nam w tym pomóc serwis GoWork – opinie o pracodawcach mogą nam pomóc w najwłaściwszym dla nas ulokowaniu swojej aplikacji.