Wiesław Mysliwski najważniejszą polską nagrodę literacką zdobył w 1997 i 2007 roku. Kapituła nagrodziła go za powieści pt. "Widnokrąg" i "Traktat o łuskaniu fasoli". Pisarz od lat związany jest z regionem świętokrzyskim, zwłaszcza z Sandomierszczyzną. Urodził się w 1932 roku w Dwikozach, maturę zdawał w Sandomierzu. Jego ojciec pochodzi natomiast z położonego w powiecie ostrowieckim Ćmielowa.
W swojej twórczości pisarz porusza często motywy wiejskie, ludowe. Jak sam podkreśla, związane jest to z jego pochodzeniem.
Polecany artykuł:
- Ja właściwie urodziłem się na wsi. Moi rodzice wyemigrowali stamtąd, jak miałem trzy lata, ale potem po śmierci mojego ojca, który umarł mając 48 lat, matka wróciła na wieś, do swoich rodziców, ponieważ nie miała z czego żyć. Stąd cała ta moja wczesna młodość też się kształtowała w tej wiejskiej aurze, obyczajów, mowy, przyrody - wspominał w wywiadzie na antenie Radia Kielce pisarz.
Niedawno Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach opracował spektakl w oparciu o nagrodzoną powieść "Widnokrąg", sztuka miała we wtorek premierę w Teatrze Telewizji. Spektakl jest dostępny on-line, można go zobaczyć pod TYM ADRESEM.
Sam Wiesław Myśliwski, mimo wieloletnich związków z Sandomierzem i okolicami, obecnie mieszka w Warszawie. Jego ostatnia powieść, "Ucho igielne", ukazała się w 2018 roku.