Świętokrzyskie. Dość ataków na ojców oblatów? "Próbujecie za plecami społeczeństwa ubić interes z Kościołem"
Jak informuje PAP, samorządowcy ze Związku Gmin Gór Świętokrzyskich postanowili dać odpór atakom na ojców oblatów. Duchowni liczą, że pod ich opiekę trafi teren, który ma zostać wyłączony ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia, informując, że chodzi o 1,3 ha, tj. budynek tzw. szpitalika i zachodnie skrzydło klasztoru z Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ta decyzja nie spodobała się m.in. Komitetowi Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk, a także politykom opozycji. Krytycy przekazanie terenu ojcom oblatom zarzucali im zachłanność i chciwość, zwracając ponadto uwagę, że udający się na Święty Krzyż pielgrzymi zniszczą wydzieloną część parku. To nie wszystko, bo osoby nie zgadzające się z decyzją ministerstwa pojawiły się na wtorkowej konferencji prasowej Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.
- Próbujecie za plecami społeczeństwa ubić interes z Kościołem - powiedzieli samorządowcom protestujący, których cytuje PAP.
Czytaj też: Pluszowy Jezus, automaty do składania ofiar blikiem i inne "cuda". SacroExpo w Kielcach!
Świętokrzyskie. Mają dość ataków na ojców oblatów. Wojewoda nie broni klasztoru
Jak informuje PAP, członkowie Związku Gmin Gór Świętokrzyskich bronią jednak ojców oblatów, sprzeciwiając się krytyce, jaka na nich spadła, i popierając decyzję o ewentualnym przekazaniu im części Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
- Niektórym się marzy, aby Kościół wpisać w ramy skansenu i muzeum. Póki jestem wojewodą, będę z całego serca wspierał to, aby własność, o którą upominają się oblaci, wróciła do nich - powiedział, cytowany przez PAP, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Głos zabrał też m.in. ojciec Marian Puchała, superior klasztoru Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
- Dziękujemy za dobrą współpracę, za wszelką pomoc, za zrozumienie i poparcie naszych starań o integralność całego pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego, przywrócenie jego pierwotnego przeznaczenia – sakralnego charakteru, byśmy mogli normalnie funkcjonować, nadal służyć Bogu i ludziom, regionowi świętokrzyskiemu i całej ojczyźnie. Domagamy się dziejowej sprawiedliwości, by wreszcie w wolnej ojczyźnie przestały obowiązywać carskie nakazy. A tych, do których to się odnosi, prosimy o zaprzestanie szkalowania dobrego imienia misjonarzy oblatów czy dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego - tłumaczył duchowny cytowany przez PAP.
Jak informuje PAP, władze Świętokrzyskiego Parku Narodowego chcą zastąpić muzeum, budując u podnóża Świętego Krzyża Centrum Edukacji Przyrodniczej.
Czytaj też: Parafia wycięła nielegalnie kilkaset drzew i zniszczyła groby! Proboszcz nie przyznaje się do winy
Czytaj też: Stracili dzieci. Teraz Kościół wyciąga do nich rękę