Politechnika Świętokrzyska próbuje uratować region przed depopulacją

i

Autor: Jakub T. Jankiewicz/wikimedia.commons Politechnika Świętokrzyska próbuje uratować region przed depopulacją

Świętokrzyskie pustoszeje. Ten pomysł uratuje region przed depopulacją?!

2022-08-30 9:52

Województwo świętokrzyskie obok opolskiego wyludnia się najszybciej w kraju; tylko ostatnia dekada to odpływ ludności na poziomie 7 procent. Politechnika Świętokrzyska chce ratować region przed dalszą depopulacją i wdraża nowy projekt - współpracę ze szkołami średnimi.

Województwo świętokrzyskie, zaraz po opolskim jest najmniejszym regionem w Polsce i, podobnie zresztą jak opolskie, wyludnia się ponadnormatywnie szybko. Raporty demograficzne za przedział 2015-2019 wskazują na coroczny odpływ i pogłębiającą się tendencję starzenia społeczeństwa. - Ubytki migracyjne, obejmujące w większości młodą część populacji pozostawały na wysokim poziomie. Tendencje te, ze zmiennym natężeniem, obserwowane były prawie we wszystkich powiatach województwa - czytamy w syntezie raportu za 2015-2019.

Receptę na rozwiązanie problemu zdaje się mieć Politechnika Świętokrzyska, która właśnie zaproponowała nowy projekt.

Zobacz też: Kolejowa masakra pod Kielcami. "Giniemy!" Mieszkańcy sami wynosili zwłoki z pociągu

Campus Polska 2022: Rafał Trzaskowski
Sonda
Czy zamierzasz opuścić województwa śwętokrzyskie?

Świętokrzyskie się wyludnia! Jak już wyjadą, to nie wrócą, problemem kierunki techniczne, więc Politechnika stawia na młodych

W poniedziałek (29.08.22) przedstawiciele samorządu województwa, kieleckich uczelni wyższych i samorządowcy miejscy dyskutowali w Kielcach o systematycznie, z każdym rokiem spadającej liczbie studentów. Jedną z konsekwencji jest malejące zainteresowanie studiami technicznymi - w woj. świętokrzyskim procentowy udział absolwentów wydziałów związanych z naukami ścisłymi i inżynierią jest niepokojąco niski - nieznacznie przekracza 20 proc.(w krajach Unii Europejskiej wynosi on około 26 proc). Do tego dochodzi fakt, że dziewięć na dziesięć młodych osób, które wyjeżdżają na studia poza region, nie decyduje się po ukończeniu nauki na powrót do województwa świętokrzyskiego.

Receptą na wymienione wyżej problemy ma być nowy projekt: "Dziś uczeń – jutro student!", przygotowany przez Politechnikę Świętokrzyską we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, a z inicjatywy wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renaty Janik. 

- [...] w nadchodzących latach będziemy mieli do dyspozycji blisko 2 mld zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, przeznaczone na projekty edukacyjne i społeczne – wyliczała podczas konferencji prasowej Janik, proponując jednocześnie, aby z tej kwoty przeznaczyć ok. 70 mln zł na przygotowanie uczniów ostatnich klas świętokrzyskich szkół ponadpodstawowych do kontynuowania edukacji na kierunkach technicznych w szkołach wyższych regionu. Rektor z kolei zaoferował dodatkowe zajęcia prowadzone w gmachach uczelni - w ramach zachęty dla młodych. Realizacja projektu ma się rozpocząć we wrześniu 2023 r. i potrwać do końca 2027 r. Czy kierunki techniczne zostaną tamą powstrzymującą odpływ młodych z regionu świętokrzyskiego? Zobaczymy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki