SZOKUJĄCE wyniki badań naukowców! Depresja, DOPALACZE i cyberprzemoc u kieleckich dzieci!

i

Autor: Getty Images SZOKUJĄCE wyniki badań naukowców! Depresja, DOPALACZE i cyberprzemoc u kieleckich dzieci!

SZOKUJĄCE wyniki badań naukowców! Depresja, DOPALACZE i cyberprzemoc u kieleckich dzieci! [AUDIO]

2019-12-13 12:46

Depresja - choroba cywilizacyjna naszych czasów to prawdziwy problem milionów Polaków. Wykonane przez pracowników Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji badanie przyniosło niepokojące wnioski - aż połowa dzieci i młodzieży może cierpieć na depresję. Co gorsza, połowa z nich nie korzysta z pomocy lekarskiej. Poważnym problemem są też dopalacze i cyberprzemoc.

Depresja to ignorowana przez wielu Polaków choroba, choć nieleczona jest bardzo groźna. Ta przypadłość coraz częściej dotyka dzieci i młodzieży. Z badań Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji wynika, że młodzież w regionie spożywa mniej alkoholu i zażywa mniej narkotyków niż 10 lat temu, ale poważnym problemem stają się dopalacze i cyberprzemoc.

Te czynniki również wpływają na rozwój zaburzeń depresyjnych.

Mniej alkoholu, więcej dopalaczy

- W prawie 12-letniej praktyce obserwujemy spadek używania alkoholu czy tradycyjnych narkotyków przez młodych ludzi, ale pojawiają się nowe - dopalacze oraz zagrożenia w internecie - informuje prof. Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji. - Szczególnie chodzi o cyberprzemoc - nowe zjawisko, które obserwujemy. Aż jedna trzecia młodych ludzi zgłasza incydenty, kiedy to stali się ofiarami przemocy głównie ze strony rówieśników w internecie - dodaje.

Dyrektor centrum podkreśla, że to nowe zjawisko związane z rozwojem technologii, bo o tego typu zagrożeniach można mówić dopiero od ok. 2008 roku. Kolejnym problemem jest uzależnienie od dopalaczy.

- Był taki czas, kiedy problemy z dopalaczami osłabły, ale teraz znów pojawiają się, ponieważ wszelkie zmiany w prawie nie nadążają za tym, co będą wymyślać ci, którzy rozpowszechniają dopalacze - dodaje prof. Gąsior. - Ważna jest odpowiednia profilaktyka. Przy zmianach w polskim szkolnictwie - likwidacji gimnazjów itd. - dostrzegamy spory zamęt jeśli chodzi o profilaktykę. W ocenach młodych ludzi stała się ona mniej ciekawa i przypuszczamy, że mniej skuteczna - podkreśla.

Plaga depresji?

Kolejny problemem świętokrzyskiej młodzieży jest prawdziwa plaga depresji. Specjaliści szacują, że ta choroba dotyka nawet 50 proc. dzieci i młodzieży w regionie!

- Depresja może dotyczyć nawet połowy populacji dzieci i młodzieży - potwierdza Dorota Dąbrowska ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji. - Połowa z nich nie korzysta z pomocy terapeutycznej, ale to choroba, którą można jak najbardziej wyleczyć - dodaje.

Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę? Zdaniem ekspertki są to przede wszystkim zmiany nastroju: drażliwość, smutek, lęk oraz objawy somatyczne - bóle brzucha czy głowy. Problem depresji dotyka szczególnie młodzież w wieku 15-19 lat, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi i dojrzewaniem.

Środowisko czy geny?

Depresja i uzależnienia od dopalaczy to zagrożenia, które nie są związane ze statusem społecznym i materialnym. Czynnikami, które mają wpływ na rozwój choroby i uzależnienia są aspekty genetyczne i środowiskowe.

Zdaniem ekspertów tylko nowoczesna i skuteczna profilaktyka może być kluczem do walki z tymi zagrożeniami.

Depresja u dzieci i młodzieży? To nie mit. Posłuchaj więcej w materiale reportera Radia ESKA:
Dopalacze zagrożeniem dla młodzieży? Posłuchaj więcej w materiale reportera Radia ESKA:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki