Najważniejszym elementem nowego laboratorium będzie symulator wirtualnego napromieniowania pacjenta, który jest odpowiednikiem rzeczywistej radioterapii.
Studenci będą mogli nauczyć się poprawnego przeprowadzania procedur, ale też poznać konsekwencje ewentualnych błędów. Na szczęście nie na żywym, tylko wirtualnym pacjencie.
Polecany artykuł:
- Możemy przeprowadzić symulację zarówno poprawnej, jak i błędnej metody radioterapii czy to w wyniku błędów sprzętowych, czy ludzkich - mówi prof. Janusz Braziewicz z Instytutu Fizyki UJK, pomysłodawca projektu.
Profesor podkreśla ponadto, że nowy sprzęt będzie ważnym nabytkiem nie tylko dla studentów, ale i dla ogółu mieszkańców Kielc.
- Drugim odbiorcą na pewno będą pacjenci onkologiczni. Przeprowadzając pokazy, możemy podnieść świadomość o chorobie onkologicznej. Możemy się dowiedzieć jak ją zobaczyć, jak zdiagnozować i - co najważniejsze - jak ją wyleczyć - mówi prof. Braziewicz.
Pacjenci będą mogli zobaczyć na symulatorze, co dzieje się w ich organizmie podczas radioterapii. To bardzo ważne, bo w trakcie tej procedury medycznej pacjenci zostają "sam na sam" z maszyną. System umożliwia również zaznajomienie pacjentów z zakresami i wynikami terapii.
Symulator ponadto zapoznaje pacjentów z rozmaitymi sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi, które towarzyszą napromieniowaniu.