Przypomnijmy - w styczniu pisaliśmy o wilczycy, która oszczeniła się w okolicach Końskich, natomiast w ostatnich dniach w leśnym kompleksie Lipie zarejestrowano obecność watahy wilków. Na nagraniu widać piękne zwierzęta w całej okazałości. Rzadko kiedy dziki świat leśnej przyrody jest tak namacalny!
Przyrodnicy byli przekonani, że wilki zamieszkują leśny kompleks Lipie od wielu sezonów. Do tej pory jednak nie udało się uwiecznić zwierzęcia na nagraniu.
Polecany artykuł:
- Obecność wilków w tych lasach odnotowywaliśmy od kilku lat. Były to tropy, odchody i obserwacje maksymalnie 3 wilków - informuje starachowicki przyrodnik Jacek Major z organizacji WilkNet. - W tym roku po raz pierwszy udało nam się zarejestrować dwukrotnie wilki z rodziny zamieszkującej ten kompleks leśny. Były to dwa wilki i jeden osobnik, który szybko przebiegł przed foto-pułapką. Na zwolnionym filmie widać jak efektywnie porusza się wydłużonym kłusem, nie zmieniając praktycznie położenia środka ciężkości - opisuje przyrodnik.
Wilki truchtały z prędkością 9-12 km/h, są w stanie biec z taką prędkością przez dłuższy czas. Zwierzęta, dzięki kondycji i odpowiedniej gospodarce energetycznej, są w stanie rozległe zajmować terytoria o powierzchni 100-300 km2 oraz migrować na odległość nawet 1000 km!
Zwierząt nie należy się bać! Groźnie brzmiąca wataha to tak naprawdę zwykła wilcza rodzina. Wilki są troskliwymi opiekunami młodych, które podobnie jak szczeniaki psów, rodzą się ślepe i kompletnie bezbronne. W skład watahy wchodzą samiec i samica alfa oraz ich potomstwo.
Wilcze polowania są krwawe i brutalne, ale zwierzęta nie atakują ludzi. W przypadku kontaktu z człowiekiem płochliwe z natury zwierzę ucieka. Czy powinniśmy zatem obawiać się wilków, czy może traktować je jako kuzynów ukochanych psów?
- Musimy pamiętać, że wilki nie są zwierzętami domowymi i nie potrzebują naszej miłości ani empatii. Wystarczy, że nie będziemy ich tępić i zostawimy im przestrzeń do życia - przekonują w artykule "Krwawe bestie czy czuli rodzice" dr hab. Roman Gula i dr Katarzyna Bojarska z Instytutu Zoologii PAN.
Liczebność wilków w polskich lasach monitoruje organizacja WilkNet, która zajmuje się ochroną tego gatunku w Polsce. W internecie można znaleźć bieżące informacje na temat ostatnio zaobserwowanych osobników i dużo ciekawostek o gatunku!