Wataha wilków w Świętokrzyskiem?

i

Autor: Arturo de Frias Marques/Wikimedia Commons Wataha wilków w Świętokrzyskiem?

Uwielbiasz spacery w lesie? Uważaj na watahę WILKÓW w Świętokrzyskiem!

2020-01-15 14:58

Nie wiadomo dokładnie, ile osobników liczą watahy wilków żyjące w świętokrzyskich lasach, ale nie ulega wątpliwości, że te dzikie zwierzęta licznie zamieszkują puszcze i knieje. Mało tego - żyjące w naturze wilki aktywnie rozmnażają się, niedawno świadkowie donosili o obecności samicy z młodymi wilczkami. Czy jest się czego bać?

Ciężko oszacować liczebność żyjących w naturze wilków, ale te dzikie zwierzęta bezsprzecznie żyją w świętokrzyskich lasach. Najlepszym dowodem jest zdjęcie z tzw. fotopułapki, na którym uwieczniono dostojnie wyglądającego wilka.

Zdjęcie zostało wykonane przy wodopoju, zwierzę prawdopodobnie przegoniło z tego miejsca sarny.

Leśnicy uważają, że wilki przedostały się do położonych w okolicy Końskich lasów z puszcz pod Suchedniowem. Ten dystans nie może dziwić, bowiem dorosły wilk jest w stanie pokonać aż 50 km dziennie!

Wilki upodobały sobie szczególnie północną część województwa. Zwierzęta czują się tam na tyle komfortowo, że świętokrzyska wataha powiększyła się niedawno o kolejne osobniki.

- Na naszym terenie, w okolicach miejscowości Brzeźnica i Ruski Bród oszczeniła się wilczyca, świadkowie donosili o ok. czterech młodych wilczkach - potwierdza Jarosław Stępień, Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Barycz.

Wilki niezwykle ciężko spotkać w lesie, bo to zwierzęta bardzo płochliwe i nieprzywykłe do kontaktu z człowiekiem. Większość wilków po prostu boi się ludzi. Dlatego też łatwiej je usłyszeć, gdy wyją lub sfotografować.

Leśni wędrowcy mogą też natrafić na ślady łap odbite w lesie. Czy to oznacza, że nie ma powodu, by obawiać się watahy wilków?

- Wilk ma dobry słuch i węch, więc jeżeli zauważy człowieka, po prostu ucieka - uspokaja Jarosław Stępień. - Pewne niebezpieczeństwo zachodzi w przypadku hybryd, czyli mieszanek wilka z psem. Takie zwierzę uciekać nie będzie, to człowiek musi się wycofać, bo zwierzę jest przyzwyczajone do ludzi. Problemem są też wilki chore na wściekliznę - wylicza nadleśniczy.

Gdzie jeszcze można spotkać wilki w Świętokrzyskiem? Osobniki należące do tego gatunku mają swój "teren" we Włoszczowie, Łagowie, Suchedniowie oraz w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki