Lek Remdesivir jest podawany niektórym pacjentom z rozpoznanym COVID-19, którzy leczą się w Klinice Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Stolica Świętokrzyskiego to dopiero piąte miasto po Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Łodzi, w którym pacjentom jest podawane remedium na wiele wirusowych zakażeń.
Czym charakteryzuje się skuteczny medykament?
- Lek blokuje polimerazę RNA i jest aktywny wobec takich wirusów jak Ebola, Lassa, Nipah, RSV, a także wobec koronawirusów. Stosowany jest w formie dożylnej, łącznie przez 10 dni, aczkolwiek w NEJM pojawiła się praca zgodnie z którą wystarczające jest stosowanie leku przez 5 dni – wyjaśnia doktor Dorota Zarębska–Michaluk z kieleckiego szpitala.
Lekarstwo pomaga zwłaszcza pacjentom z objawami zapalenia płuc i zagrażającą niewydolnością oddechową. Od ubiegłego tygodnia nowy środek podano pierwszym trzem pacjentom ze szpitala na kieleckim Czarnowie, którzy są hospitalizowani w Klinice Chorób Zakaźnych.
Lekarze podchodzą do nowego środka do walki z koronawirusem z optymizmem, choć jeszcze zbyt wcześnie, by nazywać lek "cudownym środkiem".
- Bardzo się cieszymy z takiej możliwości. Jest to pierwszy lek przeciwwirusowy, który – jak udowodniono w trakcie badań klinicznych – działa w przypadku SARS-CoV-2. Choć więcej o jego skuteczności będziemy wiedzieć za jakiś czas – zaznacza Dorota Zarębska-Michaluk.