Powódź w Sandomierzu

i

Autor: Cezary Adach/REPORTER

Wielka powódź zalała Polskę w 2010 roku! Ogroma katastrofa. Wstrząsające zdjęcia [GALERIA]

2022-05-21 14:33

Powódź z Polsce z 2010 roku była jedną z największych w historii. Była połowa maja, kiedy poziom wody w dorzeczu górnej Wisły podniósł się z powodu ulewnych opadów deszczu. Doszło do zalania wielu miast, m.in. Oświęcimia, Krakowa czy Sandomierza. Katastrofa wywołała straty sięgające 10 miliardów złotych. Zginęło 25 osób. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z powodzi w Polsce z 2010 roku.

Powódź w Polsce z 2010 roku była największą tego typu katastrofą od 1997 roku, czyli kataklizmu nazywanego "powodzią tysiąclecia". W wyniku katastrofy sprzed 25 lat zginęło 56 osób. Wówczas woda wylała się m.in. z dorzecza Odry i Nysy Kłodzkiej. Kolejna ogromna powódź w Polsce miała miejsce 13 lat później. W 2010 roku, podobnie jak wcześniej, wielka woda nawiedziła państwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Obfite deszcze doprowadziły tym razem do przekroczenia stanów na Wiśle i w jej dorzeczu. Wzrost poziomu nastąpił w okresie od 14 do 18 maja. Pierwszą zalaną miejscowością był Bieruń na Śląsku (17 maja). Woda wdarła się do kilku dzielnic Częstochowy. W Bielsku-Białej doszło do osuwisk ziemnych.

Zobacz także: Tak wyglądała "powódź tysiąclecia" w 1997 roku. Zdjęcia mówią więcej niż słowa

Najbardziej ucierpiała Małopolska. Dokładnie 19 maja wielka woda zalała Kraków. Ponad 1000 osuwisk zniszczyło 177 domów. Niektóre miejscowości, takie jak Pcim, Damienice czy Proszówki zostały zalane w całości. Zniszczeniu uległo wiele dróg lokalnych, powiatowych, wojewódzkich oraz kolejowych.

Jednym z miast, które najbardziej ucierpiało w wyniku powodzi z 2010 roku, był Sandomierz. Kiedy doszło do pęknięcie wału na Wiśle, prawobrzeżna część miasta została kompletnie zalana. Na Podkarpaciu woda wdarła się m.in. do północnej części Tarnobrzegu. W Warszawie Wisła zalała teren budowy Centrum Nauki Kopernik. Tam wały były w stanie wytrzymać napór wody.

Zobacz również: Największe katastrofy lotnicze w Polsce. Ginęły DZIESIĄTKI osób! Przerażające zdjęcia [GALERIA]

Mniejsze lub większe zniszczenia odnotowano także w innych województwach: wielkopolskim, pomorskim, łódzkim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim. Na Dolnym Śląsku woda zalała wrocławskie osiedle Kozanów, które ucierpiało w wyniku wcześniejszej "powodzi tysiąclecia".

Na początku czerwca doszło do drugiej fali powodziowej. Z powodu intensywnych opadów stany alarmowe zostały przekroczone 1 i 2 czerwca na Wiśle i Odrze. Woda zalała m.in. Jasło, Sandomierz, Tarnobrzeg. Znów najbardziej ucierpiała Małopolska, w szczególności w części południowej. Powódź nawiedziła ponownie Kraków. Zawalił się most nad Popradem pomiędzy Starym i Nowym Sączem. Doszło do osunięć, w wyniku których ucierpiało wiele domostw.

W walkę z żywiołem zaangażowane były wszystkie służby - policja, wojsko, straż pożarna. Budowano wały, tamy, ewakuowano mieszkańców. Statystyki dotyczące powodzi 2010 roku w Polsce są porażające. Jak podawał ówczesny szef MSWiA Tomasz Siemoniak, poszkodowanych zostało ponad 66 tys. rodzin (266 ty. osób), ponad 14 tys. rodzin zostało ewakuowanych. . Straty poniosło 811 gmin oraz blisko 1,4 tys. przedsiębiorców. Zniszczeniu uległo ponad 18 tys. budynków mieszkalnych i prawie 1000 obiektów oświaty. Powódź zniszczyła 10 tys. km dróg i 1,6 tys mostów  i przepustów. Żywioł dotknął 105 tys. gospodarstw rolnych.Zalaniu uległo 683 tys. ha ziemi.

Łączne straty szacuje się na ponad 12 miliardów złotych. W wyniku powodzi zginęło 25 osób. Poniżej można zobaczyć archiwalne zdjęcia z Sandomierza dotkniętego żywiołem w 2010 roku.

Powódź 2010 roku w Sandomierzu. Porażające zdjęcia [GALERIA]

Sonda
Czy ucierpiałeś kiedyś w wyniku powodzi?
Powódź w krakowskim Bieżanówie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają