Wojciech Lubawski na emeryturze. PORAŻKI i sukcesy 16 lat prezydentury w Kielcach

i

Autor: ITV Kielce/Urząd Miasta Kielce/tom Wojciech Lubawski na emeryturze. PORAŻKI i sukcesy 16 lat prezydentury w Kielcach

Wojciech Lubawski na emeryturze. PORAŻKI i sukcesy 16 lat prezydentury w Kielcach

2021-02-12 17:00

Wojciech Lubawski od 11 lutego nie jest już prezesem spółki Uzdrowisko Busko Zdrój SA. Wielu mieszkańców Kielc jednak doskonale pamięta go za sprawą aż 16 lat prezydentury w stolicy Świętokrzyskiego. Z okazji przejścia na emeryturę dawnego włodarza, postanowiliśmy przypomnieć jego dokonania na najważniejszym fotelu w kieleckim Ratuszu. Przez cztery kadencje Lubawski zaliczył bowiem sporo głośnych sukcesów, ale i niemało spektakularnych porażek. Zobaczcie nasze zestawienie!

ZOBACZ KONIECZNIE: Pożegnania nadszedł czas. Lubawski WYLECIAŁ Z HUKIEM! Odwołany z Buska BEZ ODPRAWY!

Choć minęły ponad dwa lata, odkąd Wojciech Lubawski przestał pełnić funkcję prezydenta Kielc, jego nazwisko do dzisiaj budzi emocje wśród mieszkańców stolicy Świętokrzyskiego. Trwające aż 16 lat rządy w Kielcach rozpoczęły wybory w 2002 roku, a wcześniej Lubawski piastował jeszcze stanowisko wojewody świętokrzyskiego. Cztery kadencje byłego włodarza Kielc obfitowały w głośne sukcesy, ale i spektakularne porażki. Postanowiliśmy przypomnieć niektóre z nich.

Przejęcie Targów Kielce i prywatyzacja szpitali

Do sukcesów Wojciecha Lubawskiego z pewnością należy doprowadzenie do przejęcia Targów Kielce przez miasto. Mało kto pamięta, że niegdyś Centrum Targowe Kielce było we władaniu Międzynarodowych Targów Poznańskich, dopiero przejęcie obiektu przez Kielce w 2007 roku spowodowało, że Targi Kielce zaczęły się rozwijać, co stało się istotnym bodźcem dla szeroko pojętej modernizacji miasta - pojawiły się nowe hotele, a do miasta zaczęli ściągać liczni goście z zagranicy. Dzisiaj Targi Kielce to wicelider rynku w kraju.

To Wojciech Lubawski jest również pomysłodawcą prywatyzacji przychodni w mieście oraz kieleckiego szpitala, co usprawniło działanie placówek medycznych. Zasługą byłego prezydenta jest także otwarcie drugiego SOR-u w Kielcach.

NAJDROŻSZE przystanki na świecie!

To prawdziwe kuriozum, które "rozsławiło" miasto na całą Polskę! Za rządów Wojciecha Lubawskiego w Kielcach 81 przystanków w ramach programu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym". Na niezbyt imponujące, szare, metalowo-szklane wiaty poszło aż kilkadziesiąt milionów złotych! Jeden przystanek kosztował - bagatela - 400 tysięcy, ale za niektóre, wymagające dodatkowych prac, trzeba było zapłacić niemal dwa razy więcej! Ratusz koszty tłumaczył wyjątkowymi walorami artystycznymi, ale wyszło... jak wyszło.

Co więcej, ulewy dobitnie pokazały, że dizajnerskie przystanki zupełnie nie nadają się do ochrony przed opadami czy wiatrem. Mało tego - szklane zadaszenie sprawia, że w upały na przystanku robi się nieznośnie gorąco.

Darmowe szczepionki, NIE dla in vitro

Wojciech Lubawski, będąc prezydentem Kielc, zadecydował o przyjęciu miejskiego programu szczepień. Stolica Świętokrzyskiego jako pierwszy samorząd w Polsce przygotowała darmowe szczepionki przeciw neumokokom i meningokokom dla dzieci, później program rozszerzono o szczepienia przeciwko ospie wietrznej, grypie i HPV. Z drugiej strony - Lubawski dał się zapamiętać jako zajadły przeciwnik zapłodnienia metodą in vitro.

Jak sam stwierdził w rozmowie z RMF MAXXX w 2017 roku, nie popiera rozwiązania, ponieważ, jest katolikiem. - Zaskoczyło nas bardzo tego typu uzasadnienie. Wskazywałoby ono na totalnie wyznaniowy charakter kierowania się decyzjami przez prezydenta, niedopuszczalny w naszej ocenie - komentował wówczas Marcin Chłodnicki, radny SLD i jeden z pomysłodawców miejskiego programu in vitro, który zakłada dofinansowanie dla par starających się o potomstwo. Ostatecznie projekt został przyjęty, nie bez problemów, dopiero za rządów Bogdana Wenty.

Wielki remont "Sienkiewki" i Rynku

W 2006 roku, po trwających prawie sześć lat pracach, zakończył się remont ul. Sienkiewicza w Kielcach. Wówczas na reprezentacyjnym deptaku miasta wymieniono popękany, zniszczony asfalt i płyty chodnikowe na schludną, granitową kostkę. Warto jednak przypomnieć, że Lubawski, przejmując rządy w 2002 roku, wcale nie był zwolennikiem remontu, ba poważnie nosił się z zamiarem przerwania inwestycji.

Za czasów Wojciecha Lubawskiego odremontowano też inne ulice w centrum Kielc, z usprawniającym komunikację węzłem Żelazna na czele i - przede wszystkim - zrewitalizowano Rynek. Jak podkreślił Lubawski w 2011 roku, centralny punkt miasta po siedemdziesięciu latach  wrócił do takiej formy, w jakiej funkcjonował przez stulecia. Zmieniło się wiele, wcześniej na środku Rynku zlokalizowana była fontanna, plac porastały drzewa, a całość była otwarta dla ruchu ulicznego, co nadawało Rynkowi raczej małomiasteczkowy charakter.

Z drugiej strony - niektórzy kielczanie krytykują nowy-stary Rynek za wszechobecny beton, który sprawia, że w lato bruk nagrzewa się jak patelnia.

Nieważne referendum."Nie czuję ulgi"

W 2016 roku wokół Lubawskiego zrobiło się gorąco. Wielu mieszkańców Kielc miało poważne zarzuty do ówczesnego prezydenta. Lubawski miał być odpowiedzialny za coraz większe zadłużenie Kielc oraz brak perspektyw dla młodych kielczan, którzy masowo wyjeżdżali z miasta za czasów jego prezydentury. Nie trzeba chyba dodawać, że były to wyjazdy w jedną stronę. Do urn poszło tylko niecałe 28 tys. osób, czyli 17 procent uprawnionych. Mimo że za odwołaniem prezydenta było aż 97,84 proc. kielczan, referendum okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Lubawski zachował urząd, ale - jak sam stwierdził - nie czuł ulgi, nie uważał też, by referendum go czegokolwiek nauczyło.

Stadion i hala sportowa

W 2006 roku, w trakcie kadencji Wojciecha Lubawskiego powstał niezwykle nowoczesny wówczas Stadion Miejski, dzisiejsza Suzuki Arena. Wykorzystywany przez Koronę stadion został wybudowany w miejscu dawnego obiektu Błękitnych, budowa trwała dwa lata, prace pochłonęły 48 mln zł, z czego miasto zapłaciło 25 mln. Kielecki stadion, w czasach, gdy infrastruktura sportowa w kraju stała na niskim poziomie, był prawdziwą perełką, której zazdrościli kielczanom kibice innych drużyn.

Za czasów byłego prezydenta Kielc powstała też wykorzystywana przez drużynę Vive Hala Legionów. Obiekt jednak został zaprojektowany przed erą największych sukcesów, przez co dzisiaj wydaje się zbyt mały i nieco przestarzały, jak na potrzeby jednej z najlepszych drużyn na świecie.

Wojciech Lubawski - bilans 16 lat

Przez 16 lat Wojciech Lubawski osiągnął niemało, ale i nie uniknął wielu wpadek. Z jednej strony zmodernizował Kielce, ale z drugiej zaś zastawił wiele budynków ekranami dźwiękochłonnymi, które zasłaniają budynki i - jak przekonują mieszkańcy - wcale nie chronią przed hałasem. Rzeczone ekrany budziły również kontrowersje za sprawą wyśrubowanych norm, co sprawiło, że postawiono je niemal wszędzie, również i w "szczerym polu".

Mimo wielu inwestycji i remontów, za rządów Lubawskiego Kielce pogłębiały finansową zapaść, co sprawiło, że Bogdan Wenta i jego ekipa musieli zmierzyć się z rekordowym zadłużeniem. Dzięki Lubawskiemu w Kielcach powstały takie obiekty jak: Ogród Botaniczny, Centrum Geoedukacji czy Kielecki Park Technologiczny, za rządów byłego prezydenta w mieście zorganizowano też takie imprezy jak słynne "Opole w Kielcach" czy targi modowe OFF Fashion.

Ten ostatni festiwal sprawił, że swego czasu Lubawski znalazł się w ogniu krytyki mediów w całej Polsce. Były włodarz Kielc stwierdził bowiem, że miasto stało się... "stolicą Polski w obszarze Polski". W jaki sposób Lubawski argumentował tę tezę? Otóż stwierdził, że tak jest, ponieważ... on tak uważa. Po tej wypowiedzi prezydent Kielc musiał zmierzyć się z falą "szydery", która spłynęła na niego niemal z całego kraju.

Teraz to wszystko przeszło już do historii, a Wojciech Lubawski rozpoczyna zupełnie nowy etap w życiu, jakim jest emerytura. A może były włodarz Kielc niebawem zaskoczy nas objęciem kolejnego stanowiska?

CZYTAJ TEŻ: Lubawski w Busku jak PĄCZEK W MAŚLE! Olbrzymia premia dla byłego prezydenta Kielc!

Sonda
Jak oceniasz Wojciecha Lubawskiego?
Super Raport 12.02 (Goście: Sławomir Neumann - Platforma Obywatelska oraz dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene - politolog, Uniwersytet Warszawski)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki