Już tylko dni dzielą nas od największego, osadzonego w realiach II wojny światowej, widowiska batalistycznego w kraju.
Wraz z blisko pół tysiącem odtwórców wcielających się w rolę żołnierzy polskich, radzieckich oraz niemieckich z 1945 r., na rekonstrukcyjnym placu boju zobaczymy zbiór unikatowych pojazdów militarnych. Największymi z nich będzie para czołgów T-34/85.
Pierwsza z maszyn to egzemplarz dobrze znany kołobrzeżanom i gościom Muzeum Oręża Polskiego.
Stojący przez dłuższy czas jako statyczny eksponat na wystawie plenerowej, został wyremontowany i zaprezentowany jako w pełni sprawny w 2017 r.
Druga maszyna przyjedzie nad ujście Parsęty z Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie. Wykorzystanie czołgów w przedsięwzięciu będzie możliwe dzięki zaangażowaniu wielkiego przyjaciela MOP, pana Stanisława Rojka z Gościna.
Czołgi zobaczymy nie tylko w rekonstrukcyjnym boju.
Okazją by przyjrzeć się im z naprawdę bardzo bliska będzie otwarte muzeum techniki wojskowej w ramach miasteczka historycznego na plaży.
Trwać ono będzie w sobotę, 14.03.2020 r. od godz. 11.00 do 17.00. Muzealnicy planują także, ok. godz. 13.30 tego dnia, pokaz dynamiczny obu wozów opatrzony profesjonalnym komentarzem.
Polecany artykuł:
Poniżej parę faktów i liczb:
- „Bój o Kołobrzeg 2020” będzie największą, osadzoną w realiach XX w., inscenizacją historyczną w bieżącym roku w Polsce.
- „Bój o Kołobrzeg” to jedyne w Polsce wydarzenie z aktywnym udziałem kombatantów – każdego roku zapraszani są do realizacji ostatniej sceny widowiska – symbolicznego zanurzenia biało-czerwonej flagi w morzu.
- Wydarzenie ewoluowało po zawieszeniu inscenizacji w 2010 r. W 2015 r. zrealizowano tylko formułę otwartego muzeum techniki wojskowej (Skwer Mieszkowskiego). Od statycznego pokazu rocznicowego w 2017 r. miejscem inscenizacji jest plaża przy molo. W latach 2018-2019 MOP zorganizowało pełnowymiarowe widowiska batalistyczne cieszące się każdego roku coraz większym zainteresowaniem zarówno rekonstruktorów jak i publiczności.
- Udział w tegorocznym widowisku zgłosiło blisko 450 osób reprezentujących ponad 50 grup i stowarzyszeń historycznych z całego kraju. Pod względem frekwencyjnym będzie to absolutny rekord jeśli chodzi o inscenizacje XX-wieczne.
- Wśród uczestników blisko 200 osób odegra role żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Fakt ten sprawia, że „Bój o Kołobrzeg” od 2018 r. jest największym w kraju wydarzeniem przybliżającym historię Wojska Polskiego na Wschodzie oraz jego wkład w zwycięstwo koalicji antyhitlerowskiej w 1945 r.
- W trakcie tegorocznego „Boju o Kołobrzeg” realizowany będzie materiał do programu edukacyjnego poświęconego 1. Armii Wojska Polskiego, który na przełomie 2020 oraz 2021 r. wyemituje TVP Historia.
- W widowisku wykorzystanych zostanie ponad 20 zabytkowych pojazdów wojskowych w tym, po raz pierwszy w Kołobrzegu, 2 w pełni sprawne mechanicznie, oryginalne czołgi średnie T-34/85. Park maszynowy skomponowano w taki sposób by był maksymalnie adekwatny do pojazdów używanych przez strony w czasie rzeczywistych walk o miasto.
- Do realizacji widowiska wykorzystane zostaną profesjonalne środki pozoracji pola walki (pirotechnika batalistyczna) oraz ponad 50 jednostek broni hukowej/filmowej, zasilanej tzw. amunicją ślepą lub z zainstalowaną instalacją gazową.
- Narrację historyczną w czasie „Boju o Kołobrzeg” realizować będzie jeden z najbardziej znanych lektorów w Polsce – dr hab. Andrzej Olejko.
- Koordynacja przedsięwzięcia spoczywa na grupie 30 os. – przede wszystkim członków stowarzyszeń współpracujących z Muzeum Oręża Polskiego.
- Do realizacji elementów edukacyjnych „Boju o Kołobrzeg 2020” zatrudnionych zostało 15 profesjonalnych edukatorów. Wszyscy wystąpią w strojach historycznych – mundurach Wojska Polskiego według standardów obowiązujących w 1945 r. Według stanu na dzień konferencji w zajęciach weźmie udział blisko 700 uczniów.
Polecany artykuł: