Rząd zlikwidował żółte strefy. Dlaczego? Bo zasady w niech obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października. Oznacza to wprowadzenie limitów osób w przestrzeni publicznej. Pamiętaj więc o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Limity osób w przestrzeni publicznej w sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych. Powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Żółta strefa w CAŁEJ POLSCE! Nowe strefy czerwone i MAŁY LOCKDOWN od 10.10.2020
Spis treści
- Siłownie
- Gastronomia. Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw
- Działalność hotelarska
- Wydarzenia sportowe. Strefa Żółta - 25% widowni
- Aquaparki i baseny
- Wydarzenia kulturalne
- Kościoły i msze święte w żółtej strefie
- Wesela i inne uroczystości „rodzinne”
- Transport zbiorowy w żółtej strefie
- Handel w żółtej strefie
- Kluby nocne, dyskoteki w żółtej strefie
- Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu w żółtej strefie
Siłownie
Strefa Żółta - 1 osoba na 7 mkw
PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Koronawirus w Polsce. Żółta strefa: Co to oznacza? Jakie obostrzenia? [NOWE ZASADY]
Gastronomia. Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw
W lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.
Działalność hotelarska
Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.
Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.
Wydarzenia sportowe. Strefa Żółta - 25% widowni
- Piłka nożna i żużel - na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
- Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Tutaj publiczność na obiektach sportowych musi być odstęp 1,5 m i max. 25% liczby miejsc. Poza obiektami sportowymi bez publiczności.
- Sport na basenach - co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
- Sport na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia odbywały się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
Musi być weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.
Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.
Widzowie są obowiązani zakrywać usta i nos.
PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]
Aquaparki i baseny
75% obłożenia obiektu w aquaparkach.
Wydarzenia kulturalne
Odbywają się w pomieszczeniach pod warunkiem:
- udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
- zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
Strefa Żółta - 25% publiczności
Kościoły i msze święte w żółtej strefie
- Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
- Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Wesela i inne uroczystości „rodzinne”
Do 75 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.
Transport zbiorowy w żółtej strefie
Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
- 100 % liczby miejsc siedzących albo
- 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.
Obowiązek zakrywania ust i nosa.
Handel w żółtej strefie
Obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
Kluby nocne, dyskoteki w żółtej strefie
Obecnie zakaz prowadzenia działalności.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu w żółtej strefie
W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.