Produkcja alkoholu odbywała się w pomieszczeniach gospodarczych. Podczas działań ujawniono tam 37,5 litra gotowego alkoholu, w tym 10 litrów o mocy 95 procent, 20 litrów o mocy 40 procent i 7,5 litra o mocy 20 procent, a także 200 litrów zacieru.
- Podczas przeszukania zabezpieczyliśmy też aparat do produkcji alkoholu etylowego - informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Zatrzymany alkohol trafi do biegłego, który zbada, czy nie jest niebezpieczny dla zdrowia.
Czytaj też: Zrobił to jeszcze raz! Niesforny konik ze Szczecinka znów uciekł z zagrody [WIDEO]
Mężczyzna, który zajmował się nielegalną produkcją, usłyszał zarzut produkcji alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestrów. Może mu grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do jednego roku. O wysokości kary w tym przypadku zadecyduje sąd.
- Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat - dodaje Małgorzata Brzoza. - Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą - pozbawieniem wolności do trzech lat.
Należy również pamiętać, że nielegalny alkohol może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
- Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku - tłumaczy rzeczniczka IAS.
Czytaj też: Tragiczny finał wakacji w Rusinowie. Nastolatek zabił partnera swojej matki!