Ogrzewanie domu jest bardzo istotne, nie tylko dla naszego komfortu. Odpowiednia temperatura w budynku ma ogromny wpływ na jego stan techniczny. Oszczędzanie polegające na ograniczeniu dostaw ciepła może mieć fatalne skutki. Gdy dom nie jest on odpowiednio ogrzewany, może pojawić się wilgoć, co w dalszej perspektywie generuje konieczność remontu i kolejnych dużych wydatków. Na szczęście można zaoszczędzić, inwestując w odpowiednie źródło ciepła - ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu, a także - co jest również bardzo istotne - przyjazne dla środowiska. Rozwiązaniem, które jest znane od lat na świecie, a od niedawna zyskuje coraz większą popularność są pompy ciepła.
Pompy ciepła - dlaczego warto w nie zainwestować?
Koszty ogrzewania w ostatnim czasie znacznie wzrosły, dlatego wielu właścicieli domów decyduje się na inwestycję w nowoczesne technologie. Rozwiązaniem, które na zachodzie jest znane od lat, a w Polsce, w ostatnim czasie zdobywa coraz większe uznanie, są pompy ciepła - technologia, która ze względu na możliwość otrzymania dotacji, jest nie tylko inwestycją stosunkowo tanią, ale również eksploatacja nie generuje wysokich kosztów. Pompy ciepła są również uznawane za bezawaryjne i w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Jest to również rozwiązanie określane jako prawie bezobsługowe, co ma ogromny wpływ na komfort użytkowania.
Jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, gdyż zapewniają idealną temperaturę i produkują ciepłą wodę w prosty, tani i przyjazny dla środowiska sposób poprzez wykorzystanie ciepła z otoczenia. Jest to system ogrzewania nowej generacji, wykorzystujący darmowe i odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze, do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w budynku oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
Mimo, iż jest to nowość na polskim rynku, pompy ciepła są sprawdzoną technologią. Na zachodzie pierwsze tego typu urządzenia były szeroko stosowane już w latach 30. ubiegłego wieku.
Jak informuje Radosław Koczwara, właściciel firmy ROKA Energy ze Szczecinka, pompa ciepła to urządzenie, które dzięki zastosowaniu prostej fizyki, z jednego kilowata energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować pięć kilowatów energii cieplnej (katalogowo), więc ma teoretyczną sprawność 500 procent, w rzeczywistości i polskich realiach pogodowych ta sprawność oscyluje raczej w okolicach 400 procent.
Ile kosztuje używanie pomp ciepła?
Przy zastosowaniu pompy ciepła w typowym domu jednorodzinnym o powierzchni 120 metrów kwadratowych, całoroczny koszt ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny będzie oscylował w okolicach 3000 zł rocznie. W porównaniu do innych źródeł ciepła jest to więc bardzo tanie rozwiązanie.
Od wielu lat dystrybucją i instalacją pomp cieplnych zajmuje się firma ROKA Energy ze Szczecinka. Firma działa głównie na rynku lokalnym, a tym samym jest zawsze "pod ręką" potencjalnego i obecnego klienta.
- Opieramy się na własnych ekipach instalatorskich, dzięki temu możemy gwarantować jakość montażu, profesjonalizm i czystość - zapewnia Radosław Koczwara, właściciel firmy ROKA Energy. - Wychodzimy z założenia że stosowanie najwyższej jakości komponentów, procentuje z czasem, zarówno dla klienta, jak również dla montażysty.
Więcej informacji o pompach ciepła można znaleźć na stronie internetowej firmy ROKA Energy.
Artykuł sponsorowany