Dowódcy konwojów wojskowych będą dysponować niezbędnymi formularzami i wiedzą jak postępować, aby zdarzenie powodowało jak najmniejsze nieprzyjemności dla poszkodowanych.
Roszczenia i likwidacja efektów takich zdarzeń będą zgłaszane i usuwane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Pełna dokumentacja zdarzenia powinna zostać następnie przekazana Komisji do spraw rozpatrywania roszczeń z tytułu szkód wyrządzonych przez wojska obce.
Polecany artykuł:
Dokumentacja powinna zawierać:
- formularz wniosku o odszkodowanie;
- notatkę służbową z miejsca zdarzenia wraz z dokumentacją fotograficzną;
- zeznania lub oświadczenia świadków, poszkodowanych, ewentualnie sprawcy zdarzenia;
- inne dokumenty, w zależności od charakteru szkody:
- przypadku szkody majątkowej:
- kosztorys, ekspertyzę rzeczoznawcy majątkowego bądź fakturę VAT potwierdzające fakt poniesionych lub planowanych kosztów w związku z realizacją naprawy uszkodzonego mienia oraz wszelkie inne dokumenty finansowe wykazujące opłaty dodatkowe z tytułu likwidacji szkody,
- kopię dowodu rejestracyjnego oraz obowiązujących polis ubezpieczeniowych AC i OC w przypadku szkody w pojeździe, W przypadku szkody osobowej:
- dokumentację medyczną oraz inne dokumenty finansowe wskazujące na fakt poniesienia ewentualnych dodatkowych kosztów.
Po uzyskaniu dokumentacji zdarzenia, pracująca przy Ministrze Obrony Narodowej Komisja do spraw rozpatrywania roszczeń z tytułu szkód wyrządzonych przez wojska obce rozpoczyna procedurę rozpatrywania wniosku.
Jest to wieloetapowy proces, który kończy się wypłatą odszkodowania lub oddaleniem roszczenia w przypadku gdy jest on nieuzasadniony.
Szczegółowych informacji na temat działania Komisji i trybu rozpatrywania roszczeń udziela: Przemysław FRANCUZIK Sekretarz Komisji Biuro Dyrektora Generalnego MON Al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa Tel. 261 840 507 E-mail: [email protected]