COVID-19 w wodzie. Czy pijąc wodę można zakazić się koronawirusem? Jest komunikat!

i

Autor: Arcaion / pixabay COVID-19 w wodzie. Czy pijąc wodę można zakazić się koronawirusem? Jest komunikat!

COVID-19 w wodzie. Czy pijąc wodę można zakazić się koronawirusem? Jest komunikat!

2021-04-29 16:58

COVID-19 w wodzie - ta informacja coraz częściej pojawia się w Internecie. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy pijąc wodę można zakazić się koronawirusem? Główny Inspektor Sanitarny wydał w tej sprawie specjalny komunikat! Czytamy w nim, że "w związku z doniesieniami prasowymi, błędnie sugerującymi, poprzez zawartą w nich treść i/lub zdjęcia, możliwość występowania zagrożenia dla ludzi wynikającego z obecności cyt. „COVID-19 w wodzie” przeznaczonej do spożycia przez ludzi, Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia".

COVID-19 w wodzie z kranu? Czy to w ogóle możliwe? W komunikacie, który wydał Główny Inspektor Sanitarny zamieszczono informację, że Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2".

"Nie wykazano dotychczas, aby SARS-CoV-2 szerzył się poprzez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, gdyż woda z ujęć podziemnych (woda wykorzystywana do zbiorowego zaopatrzenia ludności w Polsce, w 73% pochodzi z ujęć podziemnych jest zwykle wolna od skażenia mikrobiologicznego, a woda z ujęć powierzchniowych i mieszanych jest obligatoryjnie poddawana uzdatnianiu i dezynfekcji. Konwencjonalne metody uzdatniania wody wykorzystujące filtrację i dezynfekcję, skutecznie usuwają lub dezaktywują cząstki wirusa. SARS-CoV-2 cechuje się znaczną podatnością na działanie dezynfekcyjne chloru (podchlorynu sodu) - substancji najczęściej używanej do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia" - zapewnia GIS.

Tak od środka wygląda walka z koronawirusem. Pacjentka opowiada o dramacie w szpitalu

"Doniesienia prasowe nt. badania wirusa SARS-CoV-2 w ściekach lub podejmowania prac badawczo-wdrożeniowych dotyczących analizy i monitoringu biologiczno-chemicznego ścieków pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2 odnoszą się wyłącznie do badania wirusa SARS-CoV-2 w ściekach lub wodzie powierzchniowej. Nie odnoszą się natomiast do badania wirusa SARS-CoV-2 w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, co mogą sugerować zamieszczone w artykułach zdjęcia i treści" - informuje GIS.

Czy wirus SARS-CoV-2 może występować na przykład w rzece? Czy pijąc wodę z jeziora można zarazić się koronawirusem? "Woda do spożycia produkowana z ujęć wód powierzchniowych jest poddawana procesom uzdatniania i dezynfekcji, w związku z czym jest wolna od wirusa SARS-CoV-2. Wody powierzchniowe to wody śródlądowe, w których mogą być obecne m.in. wirusy" - czytamy w komunikacie.

Sonda
Czy zdążyłeś się już zaszczepić przeciw Covid-19?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki