Wśród wyróżnionych firm jest Manufaktura Rybna w Kołobrzegu.
Paprykarze, pasty, przekąski i inne pyszności wytwarzane w manufakturze powstają z ryb zakupionych od lokalnych rybaków z Lokalnej Organizacji Rybaków Łodziowych – Producentów Rybnych w Kołobrzegu, poławiających ryby w Morzu Bałtyckim. Ze śledzi, dorszy i flądry wytwarzane są m.in.: paprykarz kołobrzeski z dorsza, paprykarz kołobrzeski, pasty rybne z dodatkami (z czarnuszką, z papryczką chili oraz z duszonymi pomidorami). Manufaktura wytwarza swoje produkty w sposób ręczny z zachowaniem tradycyjnych metod i podstawowych narzędzi pracy.
- Wytworzone produkty charakteryzują się delikatnym i oryginalnym smakiem, który zawdzięczają zastosowaniu najwyższej jakości surowca, braku sztucznych barwników i konserwantów oraz prostych i tradycyjnych metod wytwarzania – informuje Arkadiusz Ostrowski, właściciel.
Z kolei Gospodarstwo Pasieczne Kószka I w Kluczewie to wędrowna pasieka położona na terenie Pojezierza Drawskiego. Jako Pasieka Fujarskich, oferująca zdrowe i naturalne miody, funkcjonuje od 1971 roku. Od 2011 roku należy do Stowarzyszenia Producentów Miodu Drahimskiego, zrzeszającego wytwórców wysokiej jakości produktów regionalnych.
Pasieka zajmuje się sprzedażą miodu wytwarzanego tradycyjnymi metodami przy jednoczesnym użyciu nowoczesnych i możliwie jak najbardziej efektywnych rozwiązań. Pod wspólną nazwą Miodu Drahimskiego sprzedawanych jest pięć odmian certyfikowanych, nektarowych miodów pszczelich. Są to miody: wielokwiatowe, rzepakowe, lipowe, gryczane i wrzosowe. Oprócz tych certyfikowanych pozyskiwane są również miody odmianowe: faceliowy, akacjowy, spadziowy oraz pyłek kwiatowy i pierzga.
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego
Dzięki zwróceniu uwagi na regionalną żywność konsumenci zdobywają nowe doświadczenia, pojawiają się nowe możliwości promocji, wzmacniana jest regionalna odrębność w zjednoczonej Europie. Ale, aby mogło tak się stać, potrzebna jest wspólna struktura koordynująca realizację założonych celów. Taką strukturą jest właśnie Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego do której należą głównie państwa basenu Morza Bałtyckiego, w tym z Polski.
Województwo Zachodniopomorskie jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 2008 roku. Z punktu widzenia indywidualnych konsumentów koncepcja Regionalnego Dziedzictwa ułatwia turystom i mieszkańcom znalezienie regionalnej żywności. Wspólne logo i wspólne działania informacyjne, sprawiają, iż łatwiej jest odnaleźć restauracje i sklepy, które proponują swoim klientom regionalną żywność i promują ideę kulinarnego dziedzictwa. Z punktu widzenia przedsiębiorców, którymi są m.in. gospodarstwa rolne, zakłady przetwórstwa żywności, restauracje, hotele oraz hurtownicy i sprzedawcy detaliczni, obecność w ESDK to posiadanie renomowanego logo sieci, który jest wyznacznikiem informującym o jakości produktu, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpraca z innymi przedsiębiorcami działającymi w różnych obszarach.