CBA w akcji

Dyrektor i pracownicy zarządu dróg z zarzutami korupcyjnymi. Chodzi o fikcyjne usługi, laptopy i smartfony

2024-06-27 19:27

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dyrektora i dwoje pracowników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Urzędnicy mieli przyjmować korzyści majątkowe - sprzęt elektroniczny od firmy, która wystawiała ZZDW faktury za fikcyjne usługi.

Dyrektor Michał Ż. i dwoje pracowników ZZDW w Koszalinie zostało zatrzymanych w środę, 26 czerwca przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA zatrzymało też przedsiębiorcę, który miał korumpować urzędników, kupując dla nich smartfony, smartwatcha, laptopa i inne urządzenia o łącznej wartości 21 594 zł. Prowadząca sprawę Prokuratura Regionalna w Szczecinie przedstawiła urzędnikom ZZDW zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych. A przedsiębiorcy – zarzuty wręczania łapówek.

- Trzy osoby przyznały się do popełnienia zarzucanym im czynów - informuje za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prok. Marcin Lorenc. - Zastosowano wobec nich środku zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji i zakazu kontaktowania się ze sobą.

Michał Ż. nie przyznał się do popełnienia przestępstw korupcyjnych. Prokurator wystąpił do sądu o tymczasowego aresztowanie Ż.

Sprawą zajmował się w czwartek Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód. Nie przychylił się do wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt dla dyrektora ZZDW.

- Prokurator wniesie zażalenie od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Szczecinie – zapowiada prok. Lorenc. - W treści pisemnego uzasadnienia sądu występują, w ocenie prokuratora, rozbieżności.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej ocenił, że decyzja Sądu Okręgowego dot. tymczasowego aresztu powinna zapaść w ciągu maks. dwóch tygodni.

Zdaniem prokuratury proceder korupcyjny w ZZDW miał polegać na wystawianiu fikcyjnych faktur na serwis sprzętu elektronicznego. ZZDW zapłacił (ok. 50 tys. zł) za usługi, które nie zostały wykonane, a firma, która w ten sposób zarabiała, dzieliła się zyskiem z pracownikami ZZDW. Fałszywe faktury wystawiono również na zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych.

- Wyjaśnienia trzech podejrzanych w istotny sposób potwierdzają dotychczas zgromadzony materiał dowodowy świadczący o ich sprawstwie oraz potwierdzają sprawstwo dyrektora – dodaje prok. Lorenc.

Rzecznik PR w Szczecinie poinformował, że postępowanie było prowadzone od ubiegłego roku. W sprawie jest więcej wątków niż tylko te dotyczące sprzętu elektronicznego. Prokuratura nie wyklucza, że Ż. usłyszy kolejne zarzuty.

Jak informuje Prokuratura Regionalna, prokurator zawiesił dyrektora ZZDW w wykonywaniu czynności i zawiadomił jego przełożonych. Michał Ż. kierował ZZDW od września 2015 r.

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie to jednostka samorządu województwa. Realizuje inwestycje drogowe, odpowiada za remonty i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich.

Pracę ZZDW nadzoruje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

- Zatrzymanie pracowników ZZDW w Koszalinie przez CBA było zaskoczeniem dla Urzędu - napisała, w odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz, rzeczniczka marszałka Gabriela Wiatr. - Na tym etapie jest za wcześnie, by komentować te wydarzenia. Należy poczekać na rozstrzygnięcia służb powołanych do wyjaśnienia sprawy.

QUIZ. Wiesz, ile lat grozi za to przestępstwo? W kilku przypadkach możesz doznać szoku
Pytanie 1 z 20
Jaka kara grozi za dostarczenie alkoholu osobie małoletniej?
T. SIEMONIAK: ZLIKWIDUJEMY CBA, WALKA Z KORUPCJĄ W RAMACH POLICJI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki