Egzotyczne kleszcze są już w Polsce! Mogą być też w zachodniopomorskim

2020-06-19 9:08

To będzie trudne lato dla miłośników spacerów na łonie natury. Zima była ciepła, pajęczaki nie wyginęły, a co gorsza do Europy przedostały się egzotyczne kleszcze wędrowne i zaczęły inwazję. Pręgowane, pomarańczowo-żółte bestie mają ponad dwa centymetry długości i roznoszą śmiertelnie niebezpieczną gorączkę krymsko-kongijską oraz bakterie riketsje.

Kleszcze te pochodzą z Afryki, ale ocieplenie klimatu sprawiło, że coraz śmielej wyciągają swoje odnóża i dotarły do Europy. Ich ukąszenie jest śmiertelnie niebezpieczne, bo roznoszą gorączkę krwotoczną o bakterie powodujące zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. Choć w Polsce takich potworów jeszcze nie spotkano, lepiej uważać. Pamiętajmy też, że zwykłe kleszcze, których u nas pełno, są też bardzo niebezpieczne!

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Koszalin. Laboratorium do wykrywania koronawirusa działa już w Szpitalu Wojewódzkim

Dr Paweł Wróblewski, lekarz z Wrocławia, radzi co zrobić, żeby nie stać się ofiarą pajęczaków. - Gdy idziemy na spacer do lasu, czy nad rzekę, zakładajmy ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz szczelne buty – mówi Wróblewski. Po powrocie sprawdzajmy swoje ciało, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i naturalnie ciepła: pod kolanami, w pachwinach, wokół piersi, brzucha i szyi.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Koszalin. Powrót legendy! Klub Studencki Kreślarnia przejdzie remont

- Gdy zauważymy kleszcza, nie wpadajmy w panikę. Możemy go usunąć sami np. przy pomocy specjalnej karty. Insekta trzeba uchwycić za głowę i pociągając odczepić od skóry, nie wyciskając zawartości jego trzewi – dodaje dr Wróblewski. Jeśli wokół ugryzienia pojawi się obrączkowy rumień, trzeba zgłosić się do lekarza. Nie lekceważmy tego, bo kleszcze powodują groźną chorobę – boreliozę.

Strzeż się kleszcza, czyha w trawie

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze przenoszą groźne choroby, między innymi boreliozę. W ubiegłym roku w Wielkopolsce zachorowało na nią blisko tysiąc osób. Na boreliozę nie można się zaszczepić. Istnieje jedynie szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Warto na nie uważać nie tylko w lasach. Kleszcze można spotkać również w miejskich parkach.

Jak chronić się przed kleszczami?

- Długie spodnie, skarpety, zakryte buty, długie rękawy, kapelusz na głowie. Po powrocie do domu należy się dokładnie obejrzeć. Kleszcz może się umiejscowić wszędzie, najchętniej jednak wybiera okolice pach, pachwin, zgięcia kolanowe, łokciowe i za uszami. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy - mówi Bożena Janicka, lekarka i prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Kreskówki z dzieciństwa. Na pewno je oglądałeś! [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Najlepszy przyjaciel psa Scooby-Doo to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają