Usuwanie sowieckiego pomnika w Bobolicach
Demontaż sowieckich pomników rozpoczął się o godz. 9:00 w Głubczycach i Byczynie (woj. opolskie), Staszewie (woj. świętokrzyskie) i Bobolicach (woj. zachodniopomorskie). Monumenty zostały usunięte zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r., zakazującą propagowania ustrojów totalitarnych. W akcji, która odbyła się w Bobolicach wziął udział m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i dyrektor oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz.
Usuwanie sowieckiego pomnika w Bobolicach
- Mam nadzieję, że w najbliższym roku wszystkie te upamiętnienia znikną z województwa zachodniopomorskiego - mówił wojewoda. - To będzie łatwiejsze, kiedy będzie współpraca z samorządem, ale jeżeli jej nie będzie, będę korzystał ze swojego uprawnienia, które wynika z ustawy dekomunizacyjnej” – powiedział wojewoda Bogucki, licząc na zrozumienie mieszkańców.
Usuwanie sowieckiego pomnika w Bobolicach
Zbigniew Bogucki dodał również, że pomniki poświęcone Armii Czerwonej powinny zostać usunięte już wiele lat temu.
Usuwanie sowieckiego pomnika w Bobolicach
Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN podkreślił, że demontaż pomnika to odpowiedź na apel prezesa IPN. Dr Karol Nawrocki zaapelował o to do samorządowców w marcu 2022 r., po napaści Rosji na Ukrainę.
Usuwanie sowieckiego pomnika w Bobolicach
- Wiemy i pamiętamy, że to właśnie pakt Hitlera ze Stalinem doprowadził do wybuchu II wojny światowej, do sześciu lat okupacji niemieckiej, do dwóch okupacji sowieckich, w tym jednej, która trwała ponad 45 lat - mówił dr Paweł Skubisz. - To nie było żadne wyzwolenie, to nie była żadna wolność. To były mordy, zbrodnie, gwałty, rabunki. To było państwo, które nie było wolne, suwerenne, to było państwo, w którym my Polacy żyliśmy, a nie mogliśmy decydować o jakimkolwiek aspekcie życia, czy to politycznego, gospodarczego, społecznego czy religijnego bez udziału komunistycznej partii, która podlegała władzy sowieckiej.
Usuwanie sowieckiego pomnika w Bobolicach
Pomnik w Bobolicach został wybudowany w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich na mogiłach sześciu czerwonoarmistów. Ich szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Koszalinie. Na frontowej ścianie znajdowała się tablica z napisem w języku rosyjskim: „Wieczna chwała naszym bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszej ojczyzny 1945 r.”. Przed demontażem pomnika tablica została zdjęta.
Usuwanie sowieckiego pomnika w Bobolicach
To kolejny sowiecki pomnik zdemontowany w tym roku w Zachodniopomorskiem. W kwietniu usunięto obelisk w Białym Borze, w czerwcu w Starogardzie koło Reska, w lipcu w Stargardzie i w sierpniu w Brojcach.