Program mający na celu reintrodukcję rysia, czyli przywrócenia tego gatunku w zachodniopomorskich lasach. prowadzi Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.
Hiena, Tuja i Rambo trafiły do lasów kilka dni temu. Wcześniej były hodowane w zagrodzie, gdzie były przygotowywane do życia na wolności. Rysie, które zamieszkały na terenie Nadleśnictw Czarnobór i Szczecinek, posiadają nadajniki GPS, dzięki którym przyrodnicy mogą na bieżąco śledzić ich migrację. Informacje pozyskane w ten sposób mogą się okazać niezwykle cenne przy kolejnych takich działaniach. Do tej pory w północno-zachodniej Polsce na wolność wypuszczono ponad 70 rysi.
Leśnicy opublikowali w sieci nagranie, na którym widać jednego z rysi, który trafił do swojego naturalnego środowiska. Krótki film, który został opublikowany m.in. na Twitterze i Facebooku, robi wrażenie.
"Wszystkie Ryśki, to fajne chłopaki"
"Uwielbiam patrzeć na te kotki, są takie piękne"
- czytamy m.in. w komentarzach.
Pojawiły się również obawy o bezpieczeństwo rysi wypuszczonych na wolność.
"Nie wiem czy warto to rozpowszechniać ze względu na kłusowników"
"Zaraz znowu jakiś upośledzony myśliwy odstrzeli 'bo szkodnik'"
- obawiają się internauci. Nie bez powodu, gdyż w ostatnim czasie w regionie doszło do przypadków zastrzelenia rysia, m.in. pod Chociwlem i w okolicach Choszczna.