Ceny drewna opałowego, a tym samym pelletu, uwarunkowane są cenami drewna sprzedawanego przez Lasy Państwowe. Na dzień 18 maja 2022, według cen z aukcji systemowych, cena drewna bukowego wzrosła o około 350% w stosunku do lat poprzednich w zależności od asortymentu (w skrajnych przypadkach nawet 500% podwyżki!). Gaz ziemny zdrożał w przeciągu 12-stu miesięcy o ponad 100% dla klientów indywidualnych oraz ponad 500% dla firm.
Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Tak naprawdę pod uwagę należy wziąć zarówno dramatyczną sytuację wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę, szybko galopującą inflacją, a także skutki COVID-19.
Czy możemy walczyć ze wzrostem cen?
Oczywiście jest to możliwe, wystarczy tylko dobrze rozplanować wydatki. Dla ułatwienia przytoczymy przykład, który pomoże zrozumieć w jaki sposób możemy oszczędzić na ogrzewaniu naszych domów.
Pan X ma 60 000 złotych oszczędności, z których opłaca rachunki za ogrzewanie i prąd, w przybliżeniu po 1 500 zł miesięcznie. Odłożone pieniądze rozpłyną się w dwa lata, doliczając to tego również rosnącą inflację. Jeśli ceny opału i prądu wzrosną, straci swoje oszczędności zdecydowanie szybciej. Ale co się stanie jeśli zainwestuję podaną kwoty na pompę ciepła, a do tego dołoży instalację fotowoltaiczną? Kalkulacja jest dosyć prosta i jednoznaczna. Na kompletną kotłownię z dobrą pompą ciepła wyda około 45 000 złotych.
Instalacja fotowoltaiczna z najwyższej półki nie wymaga serwisu, jej wydajność utrzyma się przez 30-40 lat, a moc będzie wystarczająca do „nakarmienia” pompy ciepła. Od kwoty inwestycji, należy odjąć dotację z programu „Czyste powietrze” na pompy ciepła i fotowoltaikę oraz zwrot podatku na koniec roku, co daje nam kwotę całościową w okolicach 25.000-30.000 złotych.
Warto dodać, że świadome wybranie sprzętu zapewni bezawaryjną pracę. Natomiast, wybór lokalnego instalatora z wieloletnim doświadczeniem zagwarantuje jakość wykonawstwa.
O czym warto pamiętać?
Zanim zdecydujesz się na zakup instalacji pamiętaj, że należy wykonać drobiazgowy audyt energetyczny budynku, który będzie ogrzewany pompą ciepła. Należy ją dostosować do specyfiki danego budynku, gdyż nawet pompa najlepszego producenta nie gwarantuje sukcesu, jeśli specyfika jej pracy nie odpowiada charakterystyce budynku. Do tego nie wolno zapominać o kwestii jakości samego montażu, który może położyć na łopatki nawet najlepiej przygotowany projekt. Dokładając do tak poprawnie dobranej i zainstalowanej pompy ciepła niskonapięciową instalację fotowoltaiczną jesteśmy w stanie nie tylko przygotować się na ciężkie czasy, ale również zadbać o swój domowy budżet.
Odwieź Centrum Pomp Ciepła Pomorze w Szczecinku lub zajrzyj na pompyszczecinek.pl i rokaenergy.com i dowiedz się więcej na temat pomp ciepła.
Miejsce to jest autoryzowanym instalatorem i ProPartnerem japońskiej marki Panasonic oraz największym instalatorem fotowoltaiki niskonapięciowej amerykańskiej marki Enphase w Polsce. Rodzinna firma działa na rynku nieprzerwanie od 2007 roku.