Jak szukać pracy w Koszalinie?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Jak szukać pracy w Koszalinie?

2022-07-11 8:45

Koszalin to drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Położone nad jeziorem Jamno znajduje się tylko 11 km od Morza Bałtyckiego. Oferuje wiele atrakcji i co roku przyciąga tłumy turystów. A jak w Koszalinie żyje się jego mieszkańcom? Czy miasto jest atrakcyjne również pod względem możliwości zatrudnienia? Jak znaleźć pracę w Koszalinie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Charakterystyka rynku pracy w Koszalinie

W Koszalinie na 1000 mieszkańców pracuje 328 osób. Jest to znacznie więcej od wartości zarówno dla województwa zachodniopomorskiego, jak i całej Polski. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Koszalinie wynosi 4973,23 zł, co odpowiada 90% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w kraju. Branże, w których pracuje najwięcej mieszkańców, to przemysł i budownictwo (34,5%) oraz usługi (26,7%). Najmniej koszalinianin pracuje w sektorze finansowym (3%) i rolniczym (0,7%).

Do największych pracodawców w Koszalinie należą między innymi:

  • NordGlass Sp. z o. o. (producent szyb samochodowych);
  • Zakład Techniki Próżniowej TEPRO S.A. (producent m.in. pomp próżniowych);
  • Kospel S.A. (producent elektrycznych podgrzewaczy wody, pomp ciepła itp.);
  • Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EkoWodrol Spółka z o. o. (wykonawca technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków);
  • Elfa Manufacturing Poland Sp. z o. o (producent komponentów systemów stojaków, koszy oraz systemów półek);
  • Espersen Poland Sp. z o. o. (międzynarodowy dostawa produktów rybnych i owoców morza).

Stopa bezrobocia w Koszalinie wynosi 6,1% (6,5% wśród kobiet i 5,8% wśród mężczyzn). Jest to znacznie mniej od stopy bezrobocia zarejestrowanej dla województwa zachodniopomorskiego dla całej Polski.

Zawody deficytowe w Koszalinie

Według “Barometru Zawodów” w Koszalinie największe zapotrzebowanie jest na fachowców z następujących branż:

  • budowlanej i inżynieryjno-drogowej (np. murarzy i zbrojarzy);
  • edukacyjnej (np. nauczycieli wychowania przedszkolnego i szkół specjalnych);
  • sadowniczej i rolniczej (np. ogrodników i operatorów maszyn rolniczych);
  • motoryzacyjnej (np. blacharzy i mechaników samochodowych);
  • IT (np. programistów i administratorów baz danych);
  • medycznej (np. ratowników medycznych i fizjoterapeutów);
  • elektrycznej i elektronicznej (np. elektryków i elektromonterów);
  • gastronomicznej (np. kelnerów i szefów kuchni);
  • rachunkowo-księgowej (np. głównych księgowych i asystentów księgowych);
  • transportowo-spedycyjno-logistycznej (np. magazynierów i spedytorów).

Poza tym, praca w Koszalinie czeka na listonoszy i kurierów, krawców, pracowników socjalnych, piekarzy, sprzątaczki, pracowników służb mundurowych oraz specjalistów ds. sprzedaży internetowej.

Szukanie pracy w Koszalinie - od czego zacząć?

Szukanie pracy w Koszalinie należy zacząć od przygotowania profesjonalnego CV i listu motywacyjnego. Są to bowiem podstawowe dokumenty aplikacyjne. W zależności od stanowiska, pracodawca może wymagać również portfolio i/lub zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (mowa tu na przykład o dyplomie ukończenia studiów czy certyfikacie wydawanym po szkoleniu). Niekiedy może być potrzebne również zaświadczenie o niekaralności, dokument potwierdzający, że jest się uczniem, studentem lub emerytem, książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych (czyli tzw. książeczka sanepidowska) oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

Oferty pracy w Koszalinie - gdzie ich szukać?

Większość ofert pracy w Koszalinie znajduje się oczywiście w Internecie. Dobrym miejscem do poszukiwania zatrudnienia jest portal GoWork.pl. Serwis posiada wyszukiwarkę, która poprzez możliwość filtrowania ogłoszeń ułatwia odnalezienie tylko spełniających kryteria wyszukiwania ofert. Mowa o wyborze stanowiska, lokalizacji (w tym wypadku Koszalin lub województwo zachodniopomorskie), typu umowy (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, B2B i inne) rodzaju etatu (cały etat lub część etatu) oraz widełek oczekiwanego wynagrodzenia brutto bądź netto. Co najważniejsze, oferty pracy w Koszalinie na Gowork (są zawsze aktualne, a pracodawcy, którzy je zamieszczają - weryfikowalni. Na stronie można bowiem znaleźć opinie o danej firmie, które wystawiają byli lub obecni pracownicy.

Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie

Szukając pracy w Koszalinie, nie sposób pominąć Powiatowego Urzędu Pracy, który mieści się przy ul. Racławickiej 13. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00, natomiast interesanci są przyjmowani w godzinach 8:00-13:30. Rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz obsługa pracodawców w zakresie spraw związanych z zatrudnianiem cudzoziemców odbywa się w godzinach 8:00-12:00, a okienko informacji i przyjmowania ofert pracy jest czynne w godzinach 8:00-15:00.

Z urzędem można także skontaktować się telefonicznie pod numerem 94 34 55 700 lub mailowo pod adresem [email protected]. Zawsze też można odwiedzić stronę internetową instytucji, na której - oprócz ofert pracy - znajdują się także informacje o kursach, szkoleniach i innych projektach organizowanych z ramienia urzędu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają