Spotkanie z dzikiem kotem opisują lokalne media. Portal gazetakolobrzeska.pl podaje, że zauważyli go mieszkańcy osiedla Vilpark, a ryś przechodził skrajem lasu, w sąsiedztwie zabudowań. Serwis informuje, że zwierzę było widziane z okien domów położonych najbliżej lasu. Wszystko udało się nagrać jednemu z mieszkańców.
Co ryś robił tak blisko zabudowań? Serwis gazetakolobrzeska.pl cytuje Marcina Grzegorzek z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, który wyjaśnia, że "rysie nie żyją tylko w lesie, są w stanie żyć koło nas, tak jak inne zwierzęta". Dodaje on, że "mamy okres, w którym ryś szuka partnerki, stąd dużo wędruje. Ten konkretny samiec niedawno był widziany w okolicach Piły, a ostatnio kieruje się na północ".
Na terenie Polski żyje ok 200 rysi. Na terenie woj. zachodniopomorskiego, w ramach programu "Powrót rysia do północno- zachodniej Polski", wypuszczono łącznie aż 54 rysie, niektóre zamieszkały między innymi na Poligonie Drawskim. W 2020 roku aż cztery rysice wypuszczone wcześniej z wolier adaptacyjnych w Dzikiej Zagrodzie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego (ZTP) urodziły młode na wolności! Największą liczbę młodych wydała na świat Rózia, która urodziła aż trzy koty. Po dwa rysiątka urodziły: Gretta, Nelly i Cleo.
Wbrew powszechnym obawom prawdopodobieństwo, że dzikie zwierzę nas zaatakuje nie jest duże. Zwierzęta atakują kiedy czują się zagrożone, wystarczy więc nie zbliżać się i nie próbować ich przestraszyć. Należy zachować spokój. Nie prowokować zwierzęcia. Nie podchodzić. Absolutnie nie dokarmiać. Najlepiej byłoby spokojnie się oddalić.