Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w Koszalinie?

i

Autor: Shutterstock Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w Koszalinie?

Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w Koszalinie?

2020-03-04 9:50

W Polsce potwierdzono oficjalnie pierwszy przypadek choroby spowodowanej koronawirusem. Chory pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Zaraził się w Niemczech. Jak wygląda sytuacja w Koszalinie? Czy w związku z tą informacją wprowadzona jest kwarantanna? Czy w koszalińskim szpitalu lub w innej placówce w regionie koszalińskim są zarażeni koronawirusem? Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze i najświeższe informacje.

Koronawirus dotarł do Polski. - W nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki. To pacjent z województwa lubuskiego - przekazał w środę rano minister Łukasz Szumowski.

Zarażony mężczyzna przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Obecnie czuje się dobrze. Wiadomo, że zgłosił się do lekarza rodzinnego zaraz po powrocie z zagranicy.

Miał typowe dla koronawirusa objawy. - Mówiliśmy, że ten moment nastąpi i tak się stało - dodał minister zdrowia. Jak tłumaczył, służby nie wdrażają specjalnych procedur, bo te już wdrożone są skuteczne i wystarczające.

Najnowsze informacje dotyczące koronawirusa w Koszalinie:

  • W Koszalinie hospitalizowane są 2 osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem
  • Do szpitala wojewódzkiego dotarły wyniki 10-letniej dziewczynki z Kołobrzegu. Wynik jest UJEMNY, co oznacza, że dziecko nie jest zarażone koronawirusem
  • W środę w szpitalu w Koszalinie ćwiczy straż pożarna. Rozstawiana jest mobilna izba przyjęć
  • W Kołobrzegu szpital wprowadził zakaz odwiedzin
  • Większość samorządów w regionie ostrzega przed koronawirusem na swoich stronach internetowych

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Koronawirus - fakty i mity

Pytanie 1 z 10
Wirus przenosi się drogą kropelkową.
Koronawirus w Zielonej Górze. Jak zareagowali mieszkańcy?
Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają