Nielegalna bimbrownia w Koszalinie

i

Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Nielegalna bimbrownia w Koszalinie

Koszalin: Produkowali bimber na masową skalę. Do akcji wkroczyli celnicy i policja

2022-07-14 19:02

Dziesiątki litrów alkoholu i zacieru, a także urządzenia służące do produkcji zabezpieczyli funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przy wsparciu policji. "Fabryka" działała w piwnicy jednego z budynków na terenie Koszalina.

Funkcjonariusze skontrolowali prywatną posesję gdzie miał być produkowany alkohol. Ich podejrzenia okazały się uzasadnione. W piwnicy wytwarzany był właśnie alkohol.

- W trakcie działań ujawniliśmy 28 litrów alkoholu bez znaków akcyzy i 580 litrów zacieru - informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Podczas przeszukania zabezpieczyliśmy też aparat do produkcji alkoholu etylowego.

Zatrzymany alkohol trafi teraz do biegłego, który zbada, czy nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Mężczyzna zajmujący się nielegalną produkcją usłyszał zarzut produkcji alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestrów. Jest to przestępstwo z art. 12 a ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

- Może mu grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawieniem wolności do jednego roku - dodaje Małgorzata Brzoza. - O wysokości kary w tym przypadku zadecyduje sąd.

Czytaj też: Dramatyczna walka o życie konia. To, co działo się na bagnie nie mieści się w głowie [ZDJĘCIA]

Sonda
Jak często pijesz alkohol?

Co grozi za produkcję nielegalnego alkoholu?

Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba, która go produkuje, może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą, czyli pozbawieniem wolności do trzech lat.

Nielegalny alkohol jest niebezpieczny dla zdrowia

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów.

- Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku - dodaje rzeczniczka IAS.

Czytaj też: Spędzasz urlop w Świnoujściu? Krótki wypad do Niemiec może skończyć się niespodziewanym wydatkiem! [WIDEO]

Piraci drogowi w Zachodniopomorskiem. Ich wyczyny budzą grozę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki