Przekazanie repliki rzeźby – skrzatuskiej Piety – księżom z kołobrzeskiej parafii konkatedralnej odbyło się w prowadzonym przez prof. Tomasza Królikowskiego, prorektora do spraw studenckich Politechniki Koszalińskiej, uczelnianym Centrum Druku 3D (w kampusie przy ulicy Śniadeckich).
Replika została wykonana w technologii druku 3D (tzw. produkcja przyrostowa) z materiału PLA (to biopolimer zabezpieczony żywicą epoksydową, jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w druku 3D).
– Księża dotarli do nas ze swoją prośbą przygotowania Piety – wspomina prof. Tomasz Królikowski. – Wiedzieliśmy, że będzie to zadanie trudne. Uznaliśmy jednak, że wykonanie kopii nie jest niemożliwe. Pierwszą próbę wydruku musieliśmy po kilku tygodniach przerwać z powodu błędu technicznego. Nie daliśmy za wygraną – dodaje.
Ostatecznie figura – zgodnie z założeniem – powstała w dwóch częściach i została sklejona. Jak każdy wydruk cyfrowy jest lekka, łatwa w przenoszeniu i transporcie, a co najważniejsze – niemal idealnie odwzorowuje oryginał.
– Została zakonserwowana, aby zachować jeszcze większą trwałość, a teraz zostanie jeszcze pomalowana zgodnie z kolorystyką oryginału – dodaje koordynator Centrum Druku 3D. – Mamy ogromną satysfakcję, że mogliśmy w ten symboliczny sposób wspomóc kołobrzeską wspólnotę wiernych.
Replika stanie teraz w niewielkim kościele obok kołobrzeskiej bazyliki.